Тихото възраждане на Ямна – малката Швейцария

Почти всяка седмица идват хора и да питат за имоти“, казва кметът г-жа Детелина Николова
Сгушено в подножието на величествената Стара планина, на 10 км от град Етрополе, се намира едно от най-живописните селища в общината – село Ямна. Често наричана „Малка Швейцария“, Ямна очарова посетителите с буйните си поляни, извисяващите се върхове и освежаващия аромат на природата след проливен дъжд. Това е място, където спокойствието и дивата красота съжителстват, оставяйки незабравим спомен.
Ямна е красива и с биоразнообразието си
Не е необичайно да видите лисица или дива свиня, пресичащи пътека, змии на припек или пойни птици, изпълващи въздуха с мелодиите си. Гераците от време на време се спускат с надеждата да грабнат едно-две пилета от местните дворове. Селяните обаче реагират бързо, викат и махат с ръце, за да прогонят птиците. Разбира се, понякога някоя щастлива птица се измъква с плячката си, но това само засилва решимостта на местните жители да бъдат по-бдителни следващия път.
Селото се състои от 6 махали – Падеш, Спиловица, Златичора, Долна Ямна, Горна Ямна и Зебровица. През Долна Ямна тече Стара река, която някога е захранвала над 30 мелници и тепавици. Доскоро комплексът „Воденицата“ все още се е намирал край реката – място, където местните жители са прали килими и одеяла в реката.
В миналото Ямна процъфтявала
Хората се събирали вечер, за да споделят истории около огъня. Именно по време на тези събирания много млади хора срещали бъдещите си съпрузи. Една популярна тук история разказва за млад мъж от Горна Ямна, който се жени за момиче от Долна Ямна – неодобряван брак, тъй като искал да живее с нея в непосредствена близост до гората, където дори пътят свършвал. Но любовта победила, както често се случвало в Ямна.
Хората отглеждали крави, магарета, коне, прасета, овце, кози, зайчета, патици и кокошки. Почти във всеки двор имало богато разнообразие от селскостопански животни. Кравите ги изпращали да пасат по ливадите с овчар през деня, а вечер стопаните се събирали, за да ги посрещнат. През деня пък местните жители обикновено се трудели на нивата, садели картофи, царевица, берели малини или се грижели за земята си и събирали сено за добитъка си.
Освен че са били трудолюбиви, жителите на Ямна ценели образованието. Преподавателската дейност започва през 1919 г. в дома на дядо Васил Доков. През 1958 г. в селото е създадено голямо училище, както и детска градина. Изтъкнати учители като Цвятко Кусев, Димитър Димитров, Светослав Маринов, Лазар Кръстев, Петко Петков, Ботьо Ботев и Йото Йотов полагат основите на образователната система за поколения напред и са отличени като заслужили учители. В разцвета си населението на селото надхвърля 700 души.
„Спомням си как с брат ми карахме ски от Горна Ямна до училището в Долна Ямна, състезавайки се помежду си“, спомня си г-н Илиев пред в. „Етрополе за хората“. „Зимите бяха дълги и с много сняг, нямахме търпение да видим първата снежинка. Много от нас продължихме образованието си в техникума по дърворезба в Тетевен. Дори ходехме там всяка седмица, за да пазаруваме на пазара. Тогава пътят беше добър – за съжаление, сега е затворен и непроходим от години.“
Днес в селото живеят около 190 души, а лятно време – виладжиите – около 250, като най-възрастният жител е на 92 години, а най-младият – на 2 години. Има и няколко млади семейства с малки деца.
Но интересът към малката Швейцария става все по-голям, особено през последните пет години.
„След пандемията се увеличи интересът към село Ямна. Почти всяка седмица идват хора, които търсят къщи или парцели тук. Вече над 10 души си купиха имоти. Преди пет години цените бяха 2-3 пъти по-ниски от сега. Това е още един показател, че село Ямна се превръща постепенно в желано място за живеене. Сигурна съм, че ако от АПИ направят обещания ремонт на пътя Етрополе-Ямна-Тетевен, цените на имотите ще скочат много и все повече хора ще се преселят да живеят тук“, споделя кметът на Ямна г-жа Детелина Николова. Тя е отгледана и израснала в китното селце и мечтае да го види процъфтяващо.
„Радвам се, че съвсем скоро ще бъде изградена и първата детска площадка в селото и районът около кметството ще бъде облагороден по проект на ПУДОС. Това ще донесе уют и радост за местните жители, ще има къде да се събират и да бъдат обединени“, допълва още г-жа Николова.
Туристическите забележителности
в село Ямна също не са малко. Местността Черни Вит спира дъха на всеки, който я посети. Всеки февруари местните жители се отправят на традиционен поход до „Врана вода“ – малък, но красив водопад с височина около 15 м. Водопадът извира от дъгообразно скално образувание, създадено от карстов извор. Водите му се спускат грациозно върху травертинова тераса, преди да се потопят в долината на Стара река.
Любителите на историята намират очарование в близката тракийска крепост Чертиград, разположена на кратко разстояние от селото. Някога крепост на древната цивилизация, крепостта сега стои като мълчалив пазител на миналото на Ямна.
Със спиращите дъха пейзажи и богатото си наследство, Ямна е място, което ви кара се върнете отново и отново.
Текст: Сибила Кусева