„Пилоти на утрешния ден“: Металите са в основата на развитието на технологиите
Инж. Ивайло Николов бе сред водещите мениджъри в конференцията
Пилоти на утрешния ден: Иновациите ще променят бизнес средата още по-бързо в следващите години.
Очакванията са връзката между техниката и човека да стане още по-тясна. А това поражда и притеснения дали човечеството няма да загуби своята идентичност, предавайки щафетата на техниката, която да започне да решава вместо хората. „При правилно моделиране и оценяване на риска, техниката с изкуствен интелект би осигурила по-сигурна, по-производителна и безопасна среда. В световен мащаб вече има немалко примери за симбиоза между робота и човека“. Това каза инж. Ивайло Николов, директор на Рудодобивния комплекс на Елаците-Мед. Той бе сред мениджърите от България и чужбина, които говориха за баланса между човека и техниката на конференцията „Преди утрешния ден – Пилоти на бъдещето II“, организирана от авторитетното издание „Бизнес Глобал“.
Инж. Николов заяви, че когато говорим за бъдещето, трябва да имаме предвид, че в основата на новите технологии, изкуствения интелект, автоматизацията и много предмети са добиваните метали.
„Като представител на компания пионер в дигитализацията и автоматизацията на минната индустрия в България, с гордост мога да заявя, че ние от Елаците-Мед, част от Група Геотехмин, сме поели по този път. Внедрили сме цифрови системи, съвременни софтуери и техники с елементи на изкуствен интелект, както и автоматизация от ново поколение във всеки процес“.
Инж. Николов разказа, че процесът по трансформация и цифровизация в компанията се надгражда постоянно, благодарение на което се запазва количеството на произвеждания меден концентрат при преработката на руди с по-ниски съдържания на мед, осигурява се оптимално оползотворяване на природните ресурси и се удължава живота на рудника и цялото предприятие. „В Елаците-Мед работим в посока увеличаване ефикасността на управленския процес и гарантиране безопасна и здравословна среда на нашите служители чрез внедряването на цифрови системи, съвременни софтуери и техники с елементи на изкуствен интелект, като прилагаме автоматизация от ново поколение и новаторски решения във всеки процес“, каза инж. Николов.
Той даде пример с приложението за мобилни телефони, което обединява системите за управление и мониторинг на миннодобивните процеси, както и други решения.
„Със сигурност най-големият прогрес през следващото десетилетие в минната индустрия би бил достигането до етап на самостоятелно управление на изкуствения интелект чрез успешно възприемане на информацията за заобикалящата го среда. Това би било революция“, подчерта инж. Ивайло Николов.