Общината

С красивата си природа и богата история Брусен привлича нови жители

Сгушено от двете страни на река Брусенска, Брусен е живописно село, което пленява хората от векове. С природните и историческите забележителности то е привлекателна дестинация както за нови жители, така и за много туристи в община Етрополе.

След Освобождението населението на Брусен достига над 2000 души, има около 15 махали, като част от него е било и близкото село Малки Искър. Хората са се занимавали предимно със скотовъдство и земеделие. Имало е и цех за метри и нивелири. Днес населението е около 200 души, като най-възрастният жител е на 98 години. Брусен продължава да привлича новодошли, в това число семейства с малки деца.

Кметът на село Брусен, Иван Йорданов.

„Въпреки, че училището ни беше затворено преди около десетина години, тук има семейства с малки деца. Младо семейство дори се завърна от Италия, за да живее тук сред природата и спокойствието и всеки ден карат детенцето си на детска градина в гр. Етрополе“ – споделя пред в. „Етрополе за хората“ кметът на кметство Брусен г-н Иван Йорданов. Той прави каквото е необходимо за най-малките жители. „Направих пързалка и люлка за децата и смятам да добавя беседка това лято“, споделя той. – През по-топлите месеци тридесетина деца се събират на площада на селото, за да играят футбол, внасят енергия и живот в селото“.

Младите семейства пътуват всеки ден до гр. Етрополе или до гр. Тетевен, за да работят, а за възрастните се грижи предимно кметът. Често ходи да им купува лекарства, хранителни продукти, а понякога и коси около къщите им.

Село Брусен се оказва притегателен център и за известни личности. Къщи тук имат проф. Чавдар Гигов, журналистът Георги Атанасов, режисьорът Христо Иванов – Чарли, актьорът Ивайло Герасков и други.

Селото е и честа дестинация за туристи, които идват да се полюбуват на природните красоти и исторически забележителности. В центъра на Брусен се намира църквата „Свети Никола“, построена през 1866 г. Друга забележителност е древната тракийска крепост Чертиград, издигната през 5 век пр.н.е.

„Заедно с приятели изградихме заслон и възстановихме част от крепостната стена – разказва кметът Иван Йорданов. – Наскоро донесохме там и материали за изграждане на навес за дърва, но за съжаление някой ги открадна – взеха торби с цимент, пясък и ламарини.“

Въпреки тези спънки Йорданов говори с възхищение за Чертиград. „Това е красиво място“ – казва той. „Инсталирахме в заслона, който бяхме изградили с приятели, печка и камина вътре, както и соларна осветителна система. Дори оставихме книга за гости, в която посетителите да споделят своите мисли и преживявания. Вече са написани над 100 страници. Туристите от цяла България са привлечени от спиращите дъха гледки – в ясни дни можете да видите връх Ботев и много върхове на Стара планина.”

Чертиград има богата история. През 1962 г. тук са проведени археологически разкопки под ръководството на проф. Велизар Велков, като сред студентите, които са идвали тогава, са били Божидар Димитров и Валерия Фол. Откритите при разкопките артефакти като върхове на стрели и копия се съхраняват в Историческия музей на Етрополе.

Единственият по-сериозен проблем в селото към момента е амортизираната водопроводна мрежа. През летните месеци живеещите се сблъскват с режим на водата поради засушаванията и нарастващото въздействие на климатичните промени в България.

Въпреки това Брусен е едно от най-привлекателните села в страната. Красивата природа, исторически забележителности и чувството за общност на местните хора го правят специално място както за жителите, така и за посетителите.

Текст: Сибила Кусева

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button