Бизнесът

Да започнеш частна инициатива в малкия град

Заведението на републиканския шампион по борба Йоан Димитров е сред 11-те новооткрити търговски обекта през последните два месеца

В навечерието на Петровден републиканският шампион по класическа борба Йоан Димитров откри свое заведение в родния си град. 28-годишният спортен талант учи в София, но пътува често до града. „Спортът е до определено време. Затова реших да се развивам и в друга посока. Етрополе е родното ми място. Имам доста приятели тук и винаги съм искал да бъда полезен с нещо за града. Именно така се зароди идеята заедно с моя съдружник да направим заведение. Също така искаме да помагаме и за развитието на клуба по борба, да правим тренировки на повече деца…“ – разказва шампионът. Той определя заведението си като „различно, с модерна концепция“ и допълва, че се стреми клиентите да са доволни. Йоан Димитров е благодарен на кмета и зам.-кмета на Етрополе, на ръководството на общината за нужното съдействие. „Етрополе е прекрасен град, нека продължават да помагат за негово развитие, да се откриват нови заведения, за да може да има развлечения за младите хора“ – казва той.

Заведението на републиканския шампион Йоан Димитров е един от 11-те новооткрити търговски обекта – 6 заведения и 5 магазина, през последните два месеца. Хората имат частна инициатива. Създават нови работни места. Това е положителен симптом за инвестиционния климат в Етрополе.

Григор Василев иска да направи споделено пространство.

Григор Василев също стартира своя малък бизнес. „Въпреки че имам хубава професия, от години мечтаех да имам собствено заведение. Намерих подходящо помещение. Предлагаме сандвичи, които ще бъдат направени специално за нас и не са типични града. Ще има добър, безплатен интернет и хората ще могат да работят в специално споделено пространство – т.нар. coworking space“, споделя Василев. Той  е щастлив, че поставя началото на семеен бизнес и иска да направи верига заведения, която да остави на децата си. „Мечтата ми е да останат да живеят и работят тук, в Етрополе“ – допълва предприемачът.

В центъра на града отвори врати и голям месарски магазин, който предлага богато разнообразие от месни и млечни продукти.

„През последните месеци забелязваме активност и висока заинтересованост от страна на кмета на Община Етрополе за развитието и популяризирането на малкия и средния бизнес в общината – споделя Теодора Ботева. Тя е зам.-управител на фирма с 90 служители, създадена преди години, която произвежда по японска технология пластмасови бутилки за бебета, биберони и шишета за хранителни добавки. Според г-жа Ботева развитието на всеки бизнес е тясно свързано със съдействие от страна на общината, а това носи много плюсове за жителите и за града. „Когато едно предприятие се разраства, това води до откриването на нови работни места и повече възможности за реализация за хората“ – смята тя.

Жители, с които в. „Етрополе за хората“ разговаря, са на мнение, че откриването на търговски обекти и активизирането на малкия бизнес е знак, че инвестиционната среда в общината е добра, хората се чувстват сигурни и виждат бъдещето си, свързано с Етрополе.

Йоан Димитров и инж. Владимир Александров.

Кметът Владимир Александров: Приветствам развитието на малкия и средния бизнес

„Приветствам инициативата на гражданите за развитието на малкия и средния бизнес. Колкото повече места за различен вид услуги или доставки има, толкова по-голяма ще бъде конкуренцията, толкова по-добри ще бъдат качеството и цените. Откриват се нови работни места, има шанс хората да се задържат в общината, което е основна цел на общинското ръководство – сподели Владимир Александров пред медии на празника на гр. Етрополе, в навечерието на който бяха открити търговските обекти. Той допълни: „Когато това се прави законно, в съответствие с всички нормативни документи, винаги ще подкрепим гражданите“.

Г-н Александров декларира също така, че той и екипът му мечтаят да намалят трудовата миграция от община Етрополе. „В момента 770 души пътуват и работят в съседни общини, а едва 280 души идват да работят в Етрополе. За да може да се промени процентното съотношение, трябва да се открие поне едно ново предприятие със 80-100 служители и отделно – още нови търговски обекти“ – споделя кметът.

Текст: Силвия Георгиева

Снимки: Иван Пеев

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Прочетете също
Close
Back to top button