Ноу-хау

В Етрополе отваря врати и школа по ментална аритметика

Методиката повишава интелектуалните способности на децата, споделя Поля Маринова, основател и сертифициран инструктор

В Етрополе започват да се предлагат все по-разнообразни занимания за младите. След отварянето на езиков център „Марконис“ в града, вече има и школа по ментална аритметика за деца между 5 г. и 16 г. Обучението се провежда в СУ „Христо Ясенов“.

Менталната аритметика е древно азиатска система за повишаване на интелектуалните способности и използване на пълния потенциал на мозъка.  „Това е уникален начин за пресмятане на аритметични задачи – събиране, изваждане, умножение, деление, корен квадратен. Самото пресмятане става за много кратко време, без използването на калкулатор. Важно е да се знае, че менталната аритметика и математиката са различни неща. Бързото смятане не е основната цел, то е показател, че нашата методика работи“, разкрива Поля Маринова, сертифициран инструктор.

Тя решава да създаде школа по ментална аритметика в родния си град, след като се сблъсква с неудобството всяка седмица да води осемгодишния си син до София на занимания, стимулиращи развитието и креативността. С изненада установява, че много хора в Етрополе са запознати с този метод и имат желание да запишат децата си на обучение. Така Етрополе се превръща в първия малък град в България с такава школа.

„Групите се сформираха в началото на октомври, уроците ще са веднъж в седмицата с продължителност около час, час и половина, като децата са разделени на три групи според възрастта. Първо ниво за най-малките включва събиране и изваждане. На края на нивото децата знаят как да смятат до 999 на сметалото и до 99 ментално без сметало. На края на всяко ниво те получават сертификат“ – споделя Маринова.

Първоначално децата се учат да смятат с помощта на топчета, разположени на Абакус – древно китайско сметало. То се състои от правоъгълна рамка, разделителна линия и колонки, на които се намират топчета. Четири топчета долу и едно горе. Топчетата се прибавят с показалеца на дясната ръка и с палеца и средния пръсти на лявата ръка. Тази техника развива огромна концентрация при работа със сметалото.

„Нивата са 7, като последните са най-сложни и са подходящи за деца, които обичат математиката, искат да се занимават с нея и да участват в олимпиади“, казва Поля Маринова. Тя предвижда да води курсистите на различни състезания и олимпиади в България и в чужбина, защото на децата им е изключително приятно да се състезават и да получават награди.

Текст: СИБИЛА КУСЕВА

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button