На хората

Застрашено ли е Етрополе от безводие

Срещам изключително разбиране в лицето на общинската администрация, както и помощ от Елаците-Мед“ – казва Мария Димчева, ръководител на технически район „Етрополе“ към „Водоснабдяване и Канализация“ ЕООД

Задълбочаващите се проблеми в страната със снабдяването на населените места с питейна вода през последните месеци предизвика напрежение в обществото.

По актуални данни на МРРБ от средата на август в над 200 населени места е въведен режим на водоподаването или това са около 5% от населението. Причината е трайното засушаване и значително намалелият дебит на водоснабдителните източници, които осигуряват питейна вода.

Спешна среща

На 22 август в МРРБ беше проведена среща между министрите на регионалното развитие и благоустройството, на околната среда и водите, на енергетиката и на икономиката и индустрията, на която е обсъдена ситуацията в проблемните региони. На срещата е отчетено, че сред основните причини за недостига на питейна вода е сериозното засушаване и повишаването на температурите. Според данни на Националния институт по метеорология и хидрология 2024 г. е третата поред суха и гореща година, което е причина за намаляване на водните количества във водоизточниците. Загубата на питейна вода по старите и амортизирани водопроводни мрежи също е една от причините за безводието. За преодоляване на проблемите и намаляване негативните последствия за населението е създадена работна група с експерти от всички ресорни министерства, която ще е и своеобразен координационен център за по-голяма ефективност на общите усилия на институциите.

Климатичните промени влияят върху водните ресурси

Климатичните промени влияят на водния цикъл и се характеризират с екстремни прояви като засушаване, наводнения, топене на ледниците, покачване на морското ниво, по-чести и интензивни бури. Повишаването на температурата на водата въздейства върху цялостното състояние на водните екосистеми, което може да доведе до влошаване на качеството на сладководните води. Прогнозите на учените са, че големи промени във водните наличности ще бъдат наблюдавани в цяла Европа, като особено уязвими в това отношение са Южна и Югоизточна Европа, където ще бъде изпитван най-големия недостиг на вода. Този недостиг ще окаже силно въздействие върху водоснабдяването на населението в засегнатите райони и отглеждането на земеделските култури. Подобни прогнози засилват необходимостта от прилагането на адекватни мерки за адаптация към климатичните промени и преразглеждане на политиката на България по отношение устойчивото и ефективно управление на водните ресурси.

Каква е ситуацията с водоснабдяването в община Етрополе?

Засушаването създава сериозни проблеми с водоснабдяването в цялата Софийска област и в частност – в община Етрополе. От 13 август със заповед на кмета на общината се забранява използването на питейна вода за поливане на зелени площи, насаждения, измиване на улици, площади, превозни средства и други непитейни, промишлени и производствени нужди. Основната причина, която се изтъква, е настъпилото засушаване през летния период и намаляване дебита на водоизточниците за питейно-битово водоснабдяване. Съгласно публикация в социалните мрежи на Таня Георгиева, кметски наместник на с. Бойковец, от 27 август селото е на 24-часов режим на вода. Затруднения изпитват и част от останалите села на територията на общината, като освен засушаването, честите аварии по остарялата водопроводна мрежа също допринасят за задълбочаване на проблема.

Потърсихме г-жа Мария Димчева, ръководител на технически район „Етрополе“ към „Водоснабдяване и Канализация“ ЕООД – София, за да каже каква е актуалната ситуация с водоснабдяването на територията на община Етрополе.

„Ситуацията с безводието в цялата страна е тежка и община Етрополе не прави изключение. Прави се всичко възможно, за да не се стигне до режим. Работим по всички въпроси, които по един или друг начин застрашават нормалното функциониране на ВиК мрежата в общината и нормалното водоподаване. ВиК мрежата на една община, с прилежащите села към територията й, е сложно съоръжение – жив организъм, което се експлоатира интензивно през годините и за нормалното му функциониране се изискват ежедневни грижи. В този смисъл инвестициите никога не са достатъчни, но съвместно с ВиК София област работим и по този въпрос“.

Г-жа Димчева допълни, че когато жителите на една община са съвестни и заинтересовани за общите проблеми на общината, със съвместни усилия няма да има проблем, който да не може да се реши. „Срещам изключително разбиране в лицето на общинската администрация, както и помощ от Елаците – Мед, когато се наложи“.

Недостиг на вода през летните месеци изпитва и бизнесът в Етрополе

Затруднения с използването на вода, в резултат на засушаването, изпитват и предприятията в общината. В най-голямото предприятие на територията на общината – Елаците-Мед, което доставя вода от собствен водоизточник, питейно-битова вода се използва основно за приготвяне на храна и хигиенно-битовите нужди на работниците и служителите. През последните години осигуряването на вода през летните месеци за рудник „Елаците“ е огромно предизвикателство. Потърсихме за мнение инж. Александър Григоров, директор на дирекция „Околна среда и води“ в Елаците-Мед.

„Състоянието на изградената водоснабдителна мрежа на територията на дружеството непрекъснато се наблюдава и поддържа с цел недопускане загуби на вода в резултат на евентуални аварии. Водоползването за питейно-битови нужди на Рудодобивен комплекс Елаците-Мед е на база разрешително за водовземане от повърхностен воден обект – река Кози дол, десен приток на р. Малък Искър, като същото е съобразено с разрешените водни количества и не се допуска превишаване на разрешените количества. Условията по разрешителното се контролират от компетентните органи. Като обществено отговорно предприятие ние успешно си сътрудничим с Община Етрополе. Например през лятото на 2012 г., поради наблюдавано маловодие на р. Кози дол и въз основа на постъпило искане от общината в качеството ѝ на оператор на водохващане на р. Кози дол, ситуирано под водохващането на Елаците-Мед, дружеството доброволно премина на 12-часов воден режим в продължение на месец с цел осигуряване на водни количества за нуждите на града“ – заяви инж. Александър Григоров.

Град Етрополе разполага със седем водохващания и това засега предпазва жителите от воден режим, като на някои от тях средното многогодишно водно количество е 96,7 л/сек.

Текст: ТОДОР АКМАНОВ, ПЕТЪР ПЕТРОВ

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button