Защо българите намаляваме. И какво да направим vs демографските промени
Големият работодател е движеща сила за добрия стандарт на живот и благосъстоянието на хората
Докато населението в света расте, у нас то намалява. Близо 3 млн. българи вече живеят в чужбина. България е единствената страна в ЕС, която няма дългосрочна национална демографска стратегия. Как да се реши демографският проблем и какви предложения да бъдат отправени към политиците е целта на националната кампания „Да! На българската икономика”, която в. „Стандарт” започна в началото на годината. На 4 септември в рамките на кампанията в Етрополе се състоя първата регионална дискусия: „Демографското бъдеще на регионите”, с участието на кмета на община Етрополе инж. Владимир Александров, зам.-министри и представители на институции, бизнеса, синдикатите, съсловни, неправителствени организации, директори на училища, лекари, медии.
„За разлика от много други места, където хората се изселват, в общината продължават да си купуват къщи – независимо дали работят в района или в София. Купуват и вили – емблематичен пример е красивото село Бойковец, пленило сърцето и на Джоко Росич. Но не само красотата кара хората да остават тук, в региона. А и защото има работа. И то – добре платена. Средната заплата в Елаците-Мед е съизмерима с тази за София. Има и нещо още по-важно. А то е – че за един от инвеститорите социалната отговорност е изведена като основен приоритет” – каза Славка Бозукова, издател на в. „Стандарт“.
Вижте какво предлагат участниците в дискусията в Етрополе за демографските промени.
Демографията – това е историята на нашия живот – нашата възраст, нашите деца, къде живеем, какви са нашите разходи и потребление на домакинствата и пр. Демографските промени оказват силно въздействие върху социални и здравни системи, жилищното настаняване и инфраструктура. Това, от своя страна, според Европейската комисия, има последствия за държавните и общинските бюджети и политики. Участниците в проекта и дискусиите са единодушни, че изработването на национална стратегия е не само работа на правителствата, а и на местната власт и гражданското общество. Борбата с демографските промени – също.
Най-потърпевши от намаляването на населението са малките населени места, тъй като миграцията е към чужбина и големите градове. Но сред малките градове и села има една обособена група – на тези, в които има индустрия, голям работодател, където стандартът и качеството на живот са по-добри, каза Славка Бозукова. В изказванията на част от участниците доминираше акцентът, че там, където има силна икономика, голям работодател и развит малък и среден бизнес, има и по-малки демографски промени.
Картината в община Етрополе според кмета
инж. Владимир Александров най-общо изглежда така: 12 000 жители, неголяма – 5-6% безработица, отрицателна трудова миграция… 28 млн. лева са били общинските разходи за 2023 г. Развива се голям бизнес (Елаците-Мед АД, б.р.) с над 2000 работни места и още 5-6 по-малки, които осигуряват работни места за над 100 души. „Медикет“, „Болеро“, производството на бебешко оборудване и медицински шишета, които се изнасят за Великобритания. „Градът има потенциал – заяви инж. Александров и допълни: Като кмет ще направя всичко възможно да създам още 100-150 работни места, за да идват повече хора да работят тук“.
В изнесените от кмета статистически данни прави впечатление, че за 2023 г. на един лекар в Етрополе се падат 240 души За сравнение – на един лекар в Правец са 1405, в Ботевград – 321, в Челопеч – 725. Общата оценка на присъстващите бе, че на фона на други малки общини в Етрополе има добра достъпност до здравните услуги.
Инж. Владимир Александров посочи голяма роля на инвеститора Елаците-Мед за общинския бюджет, в който влизат концесионните такси и други данъци и осигуровки, както и социалното въздействие на Благотворителна програма „Българските добродетели“. Презентацията показа някои от най-значимите проекти в областта на образованието и здаревопазването, направени по програмата на Група Геотехмин в общината. Сред тях бе енергийната ефективност в ПГ „Тодор Пеев“, подмяната на системата за парно отопление, ремонта на басейните и физкултурния салон в СУ „Хр. Ясенов“ и др.
„Базата в СУ „Христо Ясенов“ е единствената по рода си в училище в Софийска област. Трябва да съумеем да я развием с големите инвеститори, които са насреща. До края на годината ще направим спортна школа по плуване за първи път в Етрополе, благодарение на Христо Стоичков, който ме запозна с Таня Богомилова…Адмирации към г-н Христо Стоичков за футболната школа в Етрополе, аз като кмет успявам да надградя и да продължа развитието в тази посока“. Благодаря на програма „Българските добродетели“, че съдействат и в сферата на здравеопазването с дарения за закупуване на графично-скопичен дигитален рентгенов апарат, ремонт на покрива на болницата, енергийна ефективност на втори етаж на медицинския център“.
Кметът подчерта и някои от стратегическите приоритети на екипа си, по които вече се работи. Сред тях са пречиствателната станция за питейни води и той благодари на проектанта г-жа Красимира Кузманова, която бе в залата, както и на Група Геотехмин за създаването на общинско звено за комунални услуги по „Българските добродетели“. „Групата спомогна за придобиването на активите на предприятието. Комуналните услуги станаха дейност на общината. Едва ли друга община го е направила. Така ще освободим повече финансови средства на здравеопазване и образование“, допълни той.
Държавата и бизнесът трябва да вървят ръка за ръка за да има достойно бъдеще за хората, стана ясно от дискусията.
„Приоритетът ни е повишаване на конкурентоспособността на българската икономика, развитие на всички региони, което ще доведе до намаляване на разликите“, каза Николай Павлов, зам.- министър на икономиката и индустрията. Той заяви, че министерството изпълнява Национална стратегия, в процес на разработка е и Националната индустриална стратегия, в която акцент е добивната промишленост. Основен акцент в политиката на МИИ е изграждането на индустриални паркове и зони, което е фактор за привличане на инвеститори.
„Инвеститорите се интересуват и от демографския потенциал, наличието на специалисти. Така че отново достигаме до това предизвикателство – малките и средни предприятия и развитата регионална икономика са фактор за преодоляване на демографската криза. Базата е икономиката. Ако я има в един регион ако има конкурентоспособност – населението е там, доходите се вдигат, учениците са там, спортните зали са пълни… „, заключи инж. Павлов.
Таня Михайлова, зам.-министър на Министерството на образованието, заяви, че образованието е инвестиция, която се възвръща най-бързо и то е ключово за справяне с демографската криза. „Професионалното образование дава възможност за продължаване на развитието в университет или започване на работа. Затова то трябва да се развива“, категорична бе тя. 694 фирми с над 1600 наставници са се включили в програмата за дуално обучение, 53-ма ученици учат в такива паралелки в дуална форма на обучение в община Етрополе“ – каза тя и поздрави учениците от „Христо Ясенов“ и „Тодор Пеев“, които спечелиха голямата награда на фестивала „Арлекин“ с филми за професии в минната индустрия. „Тези деца показаха във филмите това, което правят в учебния процес. Трябва да им благодарим! Професионалната гимназия има как да се развива и какво да покаже“.
Ирена Георгиева, зам.-министър на Министерството на туризма, подчерта, че община Етрополе има очевидни природни дадености и че туризмът е идеален бизнес за градчета като Етрополе. „Т. нар. „бавен туризъм“ започна да се налага след пандемията. Това е алтернативен туризъм – селски, еко и т.н. – възможност да се съсредоточиш върху присъствието си на дадено място, да опознаеш местните хора. Това е световна тенденция. И Етрополе е идеално място за нея“ – каза тя.
Калоян Паргов, директор на СИНПИ, заяви, че моделът на Елаците-Мед е от малкото модели на успешен преход от планова към пазарна икономика, на прехвърляне на капитала от държавни частни ръце, на развитие, надграждане със социално-икономическа стойност. „Не са много такива примери, особено през 90-те години. Много неща бяха разрушени… Това може да се вземе като модел, по който държавата и местните власти да търсят решение на демографските и социалните проблеми, спорт, туризъм и др. Без такова нещо, което е структуроопределящо, без основен стълб, няма как да вдигнем регионите, особено северозападните. Демографската криза може да се реши с политически консенсус и устойчивост, без значение коя партия е на власт….Това е национална кауза. Добре е, че започваме с положителния пример“ – каза той, като имаше предвид Етрополе.
„Лесно е тук, където има голям инвеститор, да говорим за демография. Но съвсем друг щеше да е разговорът, ако беше в Кула, Видинско“. Така започна изказването си Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“, на форума „Има голямо предприятие, около което всичко живее. Защо живее всичко, защото има ред. Хората знаят, че ще си получат заплатите навреме, знаят като завършат училище къде ще си намерят работа и къде ще работят като се пенсионират и т. н. За съжаление, не може в цяла България да е така. Тези райони са няколко…“ Димитър Манолов подчерта, че навремето концепцията е била за привличане на инвестиции и евтина работна ръка у нас. „В момента, в който се отвориха границите, българската работна ръка замина някъде. Това трябва веднага да бъде преустановено“ – заяви той. И допълни: – „Трябва да развиваме здравеопазването и образованието, защото те са в тежка криза. Те са част от по-голяма верига. В тези две системи – образование и здравеопазване, ние трябва да направим големи реформи. Ние трябва да излекуваме класната стая. Това, което Стоичков прави в Етрополе, аз го уважавам. Но ако отидеш в едно голямо училище и му вземеш таблета на ученика, ще те вдигнат във въздуха. Здравеопазването трябва да го преоснове. Единственото, което му е останало, е неговата достъпност“, обобщи Димитър Манолов.
В събитието участваха също лекторите на МГУ и УНСС – проф. д-р инж. Ивайло Копрев и проф. д-р Димитър Димитров.
„Ние трябва да си повярваме и да надграждаме, за да вървим напред”, каза проф. Копрев. – Младите хора търсят, работа, пари и развитие. 27% от първокурсниците ни са от средоногоркия регион. Има и 5 % от Видин. Ако са дошли при нас, в МГУ, то е защото знаят, че може да очакват европейско заплащане благодарение на компании като Геотехмин, Елаците-Мед, Дънди, Асарел…“
Според проф. Копрев развитието на младите кадри е ключово за справянето с демографската криза.
Проф. Димитър Димитров разказа, че възпитаници на УНСС са 12 премиери и над 150 министри. „Икономистите са много важни – каза той и обяви, че УНСС правят изнесени приемни изпити в дадени общини, което може да улесни кандидатстването на бъдещите студенти. Такива може да се правят и в община Етрополе.“
Отношение по демографските проблеми взеха също главният икономист на КНСБ Любослав Костов, изпълнителният директор на ИПИ Светла Костадинова, директорът на ОПУ – София инж. Румен Сачански, гл. експерт в дирекция „Стратегическо планиране“ на МРРБ Моника Стоянова, членът на УС на БСК д-р Полина Карастоянова и др.
Дискусията в гр. Етрополе е първата от регионалните по демографските промени и ще продължи в Стара Загора, Кърджали и други населени места. Предложенията ще бъдат предадени на новото Народно събрание.
AL5I8932 Кметът на община Етрополе инж. Владимир Александров разказа за стратегическите приоритети, които ще подобрят качеството на живот.
AL5I9094 Проф. Копрев обясни, че младите хора кандидатстват при тях, защото знаят, че може да очакват европейско заплащане благодарение на компании като Геотехмин, Елаците-Мед, Дънди, Асарел и др.
AL5I9156 Калоян Паргов заяви, че моделът на Елаците-Мед е от малкото модели на успешен преход от планова към пазарна икономика, на прехвърляне на капитала от държавни частни ръце, на развитие, надграждане със социално-икономическа стойност.
Звездата Христо Стоичков: „В Етрополе ще се направи и волейболен център за деца
Един от приятелите ми, който е в ръководството на Българската федерация по волейбол, ще направи център за развитие на волейбол за деца между 15 и 18 години. Това съобщи футболната легенда Христо Стоичков по време на форума „Демографското бъдеще на регионите“.
Той разказа, че е дошъл в Етрополе през 1986 г., след като кариерата му се е развивала в чужбина от 1990 г. „Знаех малко за този град. От Етрополе са излезли едни от най-големите борци в историята на българския спорт – вице- и световни шампиони, европейски. За мен по-голямо щастие от това няма.“, допълни Стоичков. Той разказа, че от 2004 г. насам винаги е получавал подкрепата на кметовете и на общинските съветници. Затова е дал името си за футболната академия в Етрополе. „България е пълна с диаманти. Трябва само да ги шлифоваме“, допълни Камата, говорейки за талантите. Днес в общежитието на СУ „Христо Ясенов“ живеят 86 деца, които тренират във Футболна академия „Христо Стоичков“.
„Ние имаме големи таланти в България – не само в спорта, а и в музиката. Нека да отворим вратите на всяко едно учебно заведение и да кажем: „Ето ти пътя, Господ ти е дал нещо, образовайте се, учете се, за да вървите напред!“, каза носителят на Златната топка.
Той се обърна с молба към заместник-министрите на образованието, туризма и спорта да обърнат повече внимание на подрастващите.
Според Камата Етрополе има чудесни дадености за привличане на туристи. „В Етрополе са идвали хора от Испания, от Англия – с колелета, пътуват, разбрали, че живея тук и дошли да ме видят. Има възможности тук да идват повече чужденци, има много природни дадености“, каза още звездата.
Доминик Хамерс, изпълнителен директор на Геотехмин и член на НС на Елаците-Мед: „Създаваме добри работни места и привличаме таланти
Елаците-Мед е основен инвеститор и най-голям работодател в района на Етрополе и Средногорието. Компанията допринася значително за трудовата заетост и благосъстоянието на домакинствата, както и за общинските бюджети, като предлага добри условия на труд, социална сигурност за работещите и техните семейства и конкурентни заплати.
Днес Група ГЕОТЕХМИН планира следващо удължаване на концесията на Елаците-Мед до 2041 г. и по този начин да се запази заетостта на хората в община Етрополе и Средногорието. В Елаците-Мед работят 2080 служители на постоянни трудови договори. Над 82% от всички работници в компанията са от района на Средногорието и Етрополе. Близо 40% са от община Етрополе. Това са над 800 служители, което представлява 18% от заетите в общината. По данни на Института за пазарна икономика в дружеството работят 24% от всички заети в Мирково, 18% от всички заети от Чавдар, 11 – 13% от заетите в Челопеч и Златица и 7% – от Пирдоп.
„Планираме да продължим да създаваме работни места, да привличаме нови кадри, като ги мотивираме да останат в родните си места”, каза още г-н Доминик Хамерс, изпълнителен директор на „Геотехмин“ и член на НС на Елаците-Мед по време на форума на „Стандарт“ „Демографското бъдеще на регионите“, който се проведе в Етрополе. Той изтъкна приноса на компанията, която подобрява начина на живот в района.
Средната брутна заплата в компанията изпреварва със с 37% средната брутна заплата в страната и със 150% на тази на частния сектор в общината. За 2023 г. тя е 2750 лв. Един от всеки четири лева е платен от Елаците-Мед. „Това дава финансова стабилност на региона и подобрява благосъстоянието на хората“, каза Хамерс.
През 2023 г. Елаците-Мед генерира 55 млн. лв. брутни трудови доходи, като разходът на компанията е значително по-висок от тази сума. „Има и вторичен ефект, базиран на потреблението на работниците и служителите и така приносът за местната икономика се равнява на 78 млн. лв.“, обясни изпълнителният директор на Геотехмин.
Според Хамерс един от начините за решаване на демографския проблем е създаване на нови работни места и привличане на таланти. Той разказа, че групата работи в 3 направления. Първото е стажантска програма на Група Геотехмин, в която до момента са взели участие над 500 студенти, като 300 са от региона. Второто е стипендиантска програма, като Групата си партнира с няколко университета. За последните 4 години са предоставени над 60 стипендии. Третото са инвестициите в дуалното обучение. „Тези наши програми не само подготвят младите хора за добра кариера, но и ги насърчават да оставят в родните си градове, защото виждат, че тук има отговорен работодател, който плаща редовно заплати, инвестира в иновации и устойчивост…“
Доминик Хамерс подчерта, че значението на Групата за региона далеч не са изчерпва само с икономическия принос. „В допълнение на всичко това ние допринасяме за устойчивостта и качеството на живот в Етрополе и в района на Средногорието и чрез нашата корпоративна социална отговорност и Благотворителна програма „Българската добродетели“, основана от проф. дтн инж. Цоло Вутов“, изтъкна Доминик Хамерс.
Инж. Драгомир Драганов, изпълнителен директор на Елаците-Мед: „3088 лв. e е средната заплата в момента, приоритет е да гарантираме работа на хората в следващите 17 години
Елаците-Мед е най-големият инвеститор и работодател в региона на Етрополе. „Компанията инвестира всяка година между 70 и 90 млн. лв., за да бъде конкурентоспособна и работейки, да може да гарантира добър стандарт на живот на хората. Средната работа заплата в момента в дружеството е 3088 лв., като има 18% ръст спрямо 2023 г.“, каза изпълнителният директор на Елаците-Мед АД инж. Драгомир Драганов на форума. Той изтъкна, че основен приоритет на компанията е поддържане на професионалното и материалното удовлетворение на хората и гарантиране на заетостта в следващите 17 години.
Инж. Драганов обясни, че дружеството има действащ концесионен договор до средата на 2031г. Но иска да гарантира на хората по-дългосрочна заетост с увеличаване на концесионния срок до 2041 г. „Правим всичко по силите си за удължаване на живота на предприятието, което работи вече 49 години“, каза инж. Драганов.