Ноу-хау

Водете децата на логопед щом навършат 2 години

Гледането на телевизия вреди на развитието и говора им

Елена Кръстева е известен логопед с дългогодишен опит. Завършила е  „Логопедия“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и магистратура „Езикова и речева патология“ в Нов Български университет. Има собствен логопедичен кабинет в гр. София. През 2023 г. е номинирана за любим логопед.

Кои са най-ранните сигнали, че детето има проблем с речта? Логопедът Елена Кръстева дава отговор специално за читателите на в. „Етрополе за хората“.

„Всяко дете има свой темп на развитие. Още през първата година от живота на бебето, трябва да следите следните признаци: оскъдно гукане и лепет; не обича да бъде галено и гушкано; няма социална усмивка; не реагира на шумове от заобикалящата го среда.“

„Между първата и втората година от раждането, детето вероятно има проблем, ако: не реагира на името си; не разбира и не изпълнява инструкции; не се опитва да повтаря това, което чува; не имитира, не подражава; още няма думи в активния си речник; избягва очния контакт; задавя се при хранене и/или яде само пасирана храна; трудно задържа вниманието си. “

Не можем и не трябва обаче да очакваме, че всяко дете на точно определена възраст може да прави точно това, което прави друго дете на същата възраст. Има т.нар. широки граници на нормата.

Екранното време вреди на цялостното развитие

„Телевизорът вреди – без значение дали детето гледа нещо или е пуснат просто за фон и го слуша. Живата комуникация има най-силен положителен ефект върху езика и речта му“, споделя още логопед Кръстева. Изследвания показват, че включеният телевизор влияе върху фокусираното внимание на детето, дори когато си мислим, че то не му обръща внимание. Това може да доведе до влошаване на уменията за учене, социализация и игра. Този разсейващ фактор е една от причините детето да не може да се заиграва само и да има смислени самостоятелни занимания. Когато то свикне с постоянния фонов шум от телевизора, развива зависимост от него и го търси. „В един момент, разбира се, екранното време ще започне да присъства  в живота на детето. Моят съвет е родителите да опитат да го отложат докато детето навърши поне 3 години“, допълва още Елена.

Кога е нормално да проговори детето

„През последните години масовото схващане е, че е в реда на нещата едно дете на три години тепърва да проговаря. Доста често срещано е същото схващане и за памперса, за залъгалката, за пасираната храна. Това е напълно погрешно и ако не се обърне внимание на време, родителите могат да навредят несъзнателно на децата си. Затова призовавам, децата да се водят на логопед, дори профилактично, още на двегодишна възраст, обяснява д-р Кръстева. И допълва: Едно от най-важните неща е да опитат да бъдат максимално разбиращи и подкрепящи за детето си.“

Текст: Сибила Кусева

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button