БизнесътТоп новина

Суровинната база на България се изчерпва

Инж. Драгомир Драганов пред "Етрополе за хората"

Честит празник на всички, свързани с  настоящето и бъдещето на минерално-суровинната индустрия!

Необходимо да бъде допълвана с нови ресурси, което може да стане само чрез нови проучвателни дейности

Медта е сред 17-те стратегически суровини, важни за зелената икономика и бъдещето на Европейския съюз. Към момента за България има средносрочна перспектива до 2042 г. за добив и преработка на медни и полиметални руди, съдържащи някои от тези метали, класифицирани като стратегически и критични. Развитието на суровинната база на една страна е изключително важно за развитието на индустрията, ресурсна независимост  и  конкурентоспособност. Ако има политическа воля, считам, че дългосрочен и устойчив добив в България е възможен, смята инж. Драгомир Драганов, председател на УС на Българска минно-геоложка камара и изпълнителен директор на Елаците-Мед АД.

Какво означава добивът на метали за бъдещето на останалите индустрии и за хората, как се постига баланс в интересите между работодател и работници според синдикатите, какво привлича нови служители в Елаците-Мед. В навечерието на празника на миньора, инж. Драганов отговаря на нашите въпроси.

– Инж. Драганов, Европейският съюз има нужда от собствени суровини, за да се осъществи новата „зелена“ икономика, за да има електрически превозни средства, соларни системи и др. Медта е стратегическа суровина. Къде е мястото на България в този процес?

– Идентифицирани са 34 суровини от критично значение, 17 от тях са определени като стратегически. Значението им се очаква да нараства експоненциално по отношение на доставките. Има сложни изисквания за производство и по тази причина съществува по-голям риск от проблеми с доставките.

Суровини от критично значение са: никел, природенграфит, хелий, ниобий, галий, манган, метален титан, антимон, германий, фосфор,  фелдшпат, метален силиций, кобалт, арсен, алуминий, коксови въглища, флуорит, фосфорит, магнезий,  скандий, литий, тантал, ванадий, волфрам, хафний, стронций, барит, бисмут, бор, берилий,мед, метали от групата на платината, леки редкоземлени метали, тежки редкоземлени метали.

Стратегически суровини са: никел, природен графит, галий, манган, метален титан, метали от групата на платината, тежки редкоземлени метали, леки редкоземлени метали, германий, литий, волфрам, бисмут, бор и мед.

Към момента за България има средносрочна перспектива за добив и преработка на медни и полиметални руди, съдържащи някои от тези метали, класифицирани като стратегически и критични, до 2042 г. При действащата в момента регулаторна рамка и тенденцията за непрекъснат натиск към инвеститорите с цел едностранно променяне размера на концесионните такси, както и състоянието на ресурсите от такива руди, не съм оптимист за дългосрочна перспектива към добива и преработката на тези суровини.

Ако има политическа воля, считам, че дългосрочен и устойчив добив в България е възможен.

– По социалистическо време Комитетът по геология е заложил на осъществяването на много проучвания за полезни изкопаеми. Находище „Елаците“ е сред тях. Защо е било важно да има добив за социалистическата държава? Важно ли е да има нови проучвания и добив днес?

– Развитието на суровинната база на една страна е изключително важно за развитието на индустрията, ресурсна независимост  и  конкурентоспособност. Суровинната база на България се изчерпва и е необходимо да бъде допълвана с нови ресурси, което може да стане само чрез нови проучвателни дейности.

– Възможен ли е свят без добив на полезни изкопаеми? Как би изглеждал? Какво ще загуби човечеството, ако „еколозите“ пречат на всеки нов проект?

– Съвременната цивилизация в този си вид не е възможно да съществува без продуктите на добивната и рециклиращата индустрии.

Ако те престанат да съществуват, не е възможно да се осигури съвременния стандарт на живот на обществото. Само рециклиращата индустрия не е в състояние да осигури необходимите за индустрията, медицината, комуникациите, земеделието туризма и останалите сектори.

– Важно ли е, защо е важно да продължи дейността на Елаците-Мед?

– Защото осигуряването на дългосрочна перспектива за заетост на нашите работници и служители е приоритет на ръководството на Елаците-мед АД и в това отношение очакваме разбиране и съдействие от политиците и представителите на държавните институции и общините. Практиката ми до момента е показала, че в крайна сметка ние винаги намираме общ език с тях и заедно можем да работим в защита на обществения интерес.

– Как новите технологии осигуряват по-добри условия за здраве и безопасност?

– Новите технологии създават комфортна и безопасна работна среда. Дават възможност за по-адекватно взимане на решения  от ръководители, служители, оператори, което води до оптимизация на производствените процеси и по-малко физическо и психологическо натоварване.

– Вашето пожелание по повод Деня на миньора към хората, които работят в минерално-суровинната индустрия?

  Пожелавам на всички служители, партньори, колеги да бъдат горди, че работят в бранш, който е в основата на съществуването на всички останали индустрии. Желая им успехи, удовлетворение в работата и благоденствие.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button