БизнесътИнтервю

Приносът на Елаците-мед за Етрополе е десетки милиони

Инж. Стоил Димитров, генерален директор „Производство“ на компанията

  • Когато местната власт и социално отговорният бизнес си подадат ръка за честно партньорство, основният печеливш е местната общност
  • По данни на Института за пазарна икономика общо разходите на компанията за възнаграждения на персонала и вноски по социално осигуряване възлизат на близо 95 млн. лв. през 2023 г.
  • В деловодството на предприятието не е постъпвало „Свидетелство за дарение“ за дадени над 6,2 млн. лв. средства на общината в периода 2016-2023 г.
  • Компанията осигурява двойно по-високо заплащане на машинните оператори и монтажистите и с 60% по-високо заплащане на квалифицираните работници спрямо средните нива в страната

Инж. Стоил Димитров е завършил Университета по архитектура, строителство и геодезия – гр. София, с магистърска степен „Хидротехническо строителство“. Започва работа в Елаците-Мед през 2002 г. като технолог в цех „Водно и хвостово стопанство“ (ВХС) към Обогатителната фабрика. Последователно преминава през зам.-началник цех „ВХС“, началник цех „ВХС“ до зам.‑генерален директор „Производство“ на Елаците-Мед.

С професионализма и опита си допринася за израстването и превръщането на Елаците-Мед, като част от Група ГЕОТЕХМИН, в модерна високотехнологична минна компания, която не отстъпва на водещите световни фирми в този бранш. От 2021 г. е генерален директор „Производство“ на Елаците-Мед АД.

 – Г-н Димитров, ако трябва да кажете каква компания е Елаците-Мед с три думи, кои ще бъдат те?

Труден въпрос, тъй като живеем в изключително динамичен и бързо променящ се свят.  Държавата и в частност Елаците-Мед АД не са изолирани острови и ние трябваше да положим много усилия, за да може нашето дружество да премине през всички предизвикателства, с които ни се наложи да се сблъскаме през последните години. Благодарение на целия екип на Елаците-Мед,  компанията продължава да се развива и успява да бъде стабилна, отговорна и предвидима, което е гаранция за нашето бъдеще.

 – Какво означава за Елаците-Мед думата отговорност, с какви действия се доказва?

– Елаците-Мед е водещо дружество в минната индустрия на България, като дейността му обхваща територията на няколко общини от района на Средногорието и Етрополе. Компанията осигурява работа на над 2 000 работници и е вторият най-голям работодател в добивната индустрия на България след Мини Марица – Изток.

Предприятието винаги е поставяло на първо място отговорността си към работниците и служителите. За нас е много важно нашите служители да са удовлетворени от своя труд. Имаме редица социални придобивки, като много добър пример е изграждането на модерни здравни пунктове за всички работници и служители в компанията. В тях те получават безплатна първична доболнична медицинска помощ и стоматологична грижа, както и своевременна 24-часова неотложна помощ директно на работното място. По този начин осигуряваме качествено здравно обслужване, превенция и опазване на здравето на работниците и служителите на компанията, което създава условия за висок здравен статус.

Елаците-Мед е социално отговорна компания и към местните общности. Ще дам един пример, който лично мен много ме заинтригува. По повод Деня на миньора, сп. „Мениджър“ излезе със специално издание, посветено на професионалния ни празник. Имаше и статия за Елаците-Мед и Група ГЕОТЕХМИН, която ви препоръчвам да прочетете. Заглавието бе: „Партньорът, на когото разчитат в Етрополе и Средногорието“.

– Елаците-Мед АД е на 31-во място в България като работодател според класацията на ICAP. Какво означава да си толкова напред в класация, която включва топ 500 работодатели?

– Класациите са хубаво нещо, те задължават да продължаваме да бъдем добрия пример както за отговорен работодател, така и за надежден партньор. Днешният миньор е много далеч от представата на повечето хора за тази професия. Елаците-Мед е съвременна минна компания, в която автоматизацията и дигитализацията е на световно ниво, което ни позволява да планираме и водим изключително прецизно всички технологични процеси по добива и преработка на рудата, като същевременно минимизираме нашия отпечатък върху околната среда и изпълняваме всички екологични и здравословни регламенти.

Повече от 22 години работя в Елаците-Мед, като за това време дружеството винаги се е стремяло да инвестира в развитието и повишаването на квалификацията на своите служители. Компанията предлага различни възможности за обучение с цел повишаване и/или придобиване на квалификация и професионален опит. В сътрудничество сме с МГУ „Св. Иван Рилски“, УАСГ, Технически университет и др. Център за управление професионално обучение е дружество, част от Група ГЕОТЕХМИН, с което също успешно си партнираме. Чрез нашата стажантска и стипендиантска програми, както и с подкрепата ни за дуалното обучение, част от което ПГ „Тодор Пеев“ – гр. Етрополе, студентите и учениците придобиват ценни знания и умения в реална работна среда.

Голяма част от младите специалисти в дружеството са били наши стипендианти и/или стажанти, като веднага след дипломирането си започват своя професионален път в Елаците-Мед. Само за няколко години някои от тях се издигнаха до ръководители от средно ниво – началник цехове и зам.‑ ръководители на отдели и други ръководни позиции. Очаквам, че именно в техните ръце в близко бъдеще ще предадем ръководството на компанията.

– Наскоро в Етрополе се състоя конференция, посветена на демографията. Бяха изнесени данни за актуалната средна заплата в Елаците-Мед. Бихте ли споделили какви са заплатите по отделни професии?

– Конференцията, организирана от в. „Стандарт“, беше част от поредица подобни събития, които се провеждат и в други общини. Хубаво е, че се обсъдиха важни данни и оценки за демографията в община Етрополе. Дискусията показа и затвърди една тенденция, че в малки общини, подобни на Етрополе, наличието на добър и отговорен работодател като Елаците-Мед е фактор за преодоляване на негативните демографски проблеми в държавата ни. Когато местната власт и социално отговорният бизнес си подадат ръка за открито и честно партньорство, основният печеливш е местната общност и хората ще се развиват тук, а не в големите градове или в чужбина.

По данни на Института за пазарна икономика (ИПИ), общо разходите на компанията за възнаграждения на персонала и вноски по социално осигуряване възлизат на близо 95 млн. лв. през 2023 г. По този показател Елаците-Мед се нарежда сред 25-те нефинансови предприятия в страната с най-висок директен принос за домакинските бюджети. Средната брутна месечна заплата в Елаците-Мед АД през 2023 г. е 2 750 лв., което е с 37% над средната заплата в страната и изпреварва чувствително средните заплати в преработващата промишленост. Компанията осигурява двойно по-високо заплащане на машинните оператори и монтажистите и с 60% по-високо заплащане на квалифицираните работници спрямо средните нива в страната. През настоящата година отново имахме индексации в заплатите и към настоящия момент средната заплата е над 3 000 лв. Всичко това по себе си говори, че Елаците-Мед е отговорен работодател към своите служители и респективно към местните общности.

– Какъв е годишният принос на компанията за Община Етрополе –  от концесионни такси, местни данъци, такси, дарения?

– Наред с приноса към домакинските бюджети на семействата на работниците в компанията – през възнаграждения, социално осигуряване и социални придобивки, Елаците-Мед има директен принос към социалните сфери и качеството на живот по места през платените данъци. Общият годишен „данъчен“ принос на Елаците-Мед към общините от Средногорието и Етрополе достига над 8 млн. лв., като с най-голям дял от 3,4 млн. лв. от тях са към бюджета на община Етрополе. Общо плащанията от Елаците-Мед формират 64% от собствените приходи на община Етрополе.

През годините Елаците-Мед АД има принос и към различни общински заведения и обществено значими каузи на територията на община Етрополе. По нашата най-голяма Благотворителна програма „Българските добродетели“ за периода 2020-2024 г. са финансирани проекти за над 3,7 млн. лв., които са само част от общия принос по програмата за Етрополе.  Допълнително, след 2016 г., Елаците-Мед АД е предоставило дарения към общината в рамките на над 6,2 млн. лв. Направени са дарения и по други фирмени програми от Елаците-Мед, като за периода от 2015 г. до момента сумата надвишава 4,2 млн. лв.

– Като говорим за дарения, може ли да поясните, Елаците-Мед едни играчки ли даряват на децата за Коледа, една улица ли е направена с даренията, понеже има едно такова твърдение?

– Споменах за нашата програма „Българските добродетели“, която е основана от проф. дтн инж. Цоло Вутов и четирите дружества Геотехмин, Елаците-Мед, Геострой и Геотрейдинг. Тя има за цел да допринесе за развитието и по-доброто бъдеще на районите, в които развиваме дейност. Основава се на доброволна подкрепа за социално значими каузи с траен резултат, като до момента от 2020 г. само по тази програма са реализирани над 170 проекта. За община Етрополе, мога да спомена някои от тях:

Ремонтът на СУ „Христо Ясенов“, където се подмени парната инсталация и се направиха основни ремонти на двата басейна, те заработиха отново след дълги години престой. Сега децата тренират и няма нужда да пътуват до други населени места, за да спортуват.

В МБАЛ „Проф. д-р Александър Герчев“ също се извършиха ремонти дейности, като  се подобри енергийната ефективност на втория етаж от Медицинския център, а покривът на болницата беше изцяло подменен. Закупен бе и графично-скопичен дигитален рентгенов апарат, последно поколение. Тази година сключихме споразумение за развитие и подкрепа на социално отговорни проекти в община Етрополе за нов тригодишен период и продължаваме дарителската дейност.

Ще спомена и един проект, в чието реализиране участва само Елаците-Мед. Става дума за изградената в детска градина „Звънче” солна стая, където децата имат възможност да правят регулярни посещения като превенция на дихателни проблеми, алергии и вирусни инфекции.

Наред с това през годините сме правили и други добри дела от значение за местната общност, които не са били афиширани – дарението за създаването на храма в с. Бойковец, помощта, която всяка година оказваме с минна техника, даренията на инертни материали за населените места и много други.

– Имате ли информация как са били изразходвани средствата от годишните близо 1 млн. лв. за дарения към общината, получавани от 2017 г. до 2023 г.? Получихте ли отговор от бившия кмет на Етрополе г-н Димитров, тъй като този въпрос бе отправен публично през 2023 г. в отворено писмо от ръководството на Елаците-Мед?

– Елаците-Мед, като социално отговорна компания, внася допълнителни средства в бюджета на община Етрополе под формата на дарение, като тези финансови средства са извън концесионните такси. За периода 2016-2023 г. те са над 6,2 млн. лв., като в деловодството на предприятието не е постъпвало предвиденото в договора „Свидетелство за дарение“, нито каквато и да било друга информация за начина на изразходване на дарените средства.

Ние като модерна минна компания винаги гледаме дългосрочно в бъдещето и аз съм сигурен, че заедно с местната общност в Етрополе ще работим с грижа за бъдещето на общината.

– Всичко това, което казахте дотук, означава ли, че сте добър работодател?

– Елаците-Мед са ангажирани към създаването на безопасни и благоприятни условия на труд за своите служители. Ние се стремим да бъдем работодател, който предлага конкурентни условия, добри възможности за професионално развитие и прилага най-високите стандарти за безопасност и здраве на работното място. Грижата за човешкото здраве, безопасността и опазването на околната среда са приоритети, които винаги сме поставяли на първо място.

Пример за това е проектът за „Рекултивация на нарушените терени“. Процесът на възстановяване на терени в Елаците-Мед започва през 2011 г. Оттогава до момента на територията на рудник „Елаците“ са възстановени над 306 декара от насипищата. Полагаме изключителни грижи и за опазване на водните ресурси. Дружеството експлоатира две пречиствателни съоръжения за отпадъчни води на територията на Рудодобивен комплекс. В момента се изгражда трета пречиствателна станция, която ще осигури пречиствателен капацитет до края на срока на концесията. На изход пречиствателни станции са спазени индивидуалните емисионни ограничения по отделните показатели, което се доказва, както от извършвания постоянен вътрешен мониторинг, така и от провеждания емисионен контрол от страна на компетентните държавни институции.

За успешното интегриране на екологични практики и ЗБУТ в ежедневната работа на компанията ключова роля имат специализирани екипи по безопасност и околна среда, които координират усилията по идентифициране на рисковете, прилагане на мерки за минимизиране на замърсяването и осигуряване на безопасни работни условия. Тяхната отговорност включва непрекъснато обучение и създаване на култура по безопасност и отговорност към околната среда. Нека оставим на гражданите на Етрополе оценката дали сме добър работодател или не.

– Кога ще заработи киното в Етрополе, което бе построено със средства на Елаците-Мед?

– Имах удоволствието да участвам на първата копка през есента на 2022 г., с която стартира реализацията на проекта за изграждане на ново лятно кино в гр. Етрополе. Киното вече е готово и се състои от нова сграда с открита зала за прожекции, кафе-сладкарница с външна част. След завършването на строежа трябваше да се финализира процедурата по сертифицирането ни като оператор за прожекция на филми и, ако ни позволи времето, през месец октомври ще се излъчат първите прожекции. Най късно през пролетта на 2025 г. очаквам лятното кино да заработи, с прожекции на български и чуждестранни филми, като по този начин ще обогатим културния живот в общината.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button