На хоратаТоп новинаТревоги

През зимата качеството на въздуха в общината се влошава

Поради широката употреба на дърва за огрев

  • Причината – широката употреба на дърва за огрев
  • В студено време са регистрирани 6 минимални превишения на средноденонощната норми по показател ФПЧ10. За останалите измерени показатели няма превишения на нормите
  • Програма за опазване на околната среда на общината насърчава въвеждането на „чисти технологии“ в отоплението

С какво да отоплим дома си, ще има достатъчно дърва за огрев или да използваме енергийно ефективни електроуреди, защото това е важно за природата и чистотата на въздуха? В началото на отоплителния сезон отново си задаваме тези въпроси.

Като в балканска община, хората в община Етрополе традиционно се отопляват на твърдо гориво – дърва за огрев. Набавянето на дървата и осигуряването на „топлото“ през зимата е важна част от планирането на семейния бюджет. Дървата за огрев се закупуват от специализирани фирми или се осигуряват индивидуално, като на гражданите се издават позволителни за сеч. През последните години покрай различните кризи се наблюдаваше и криза с доставката на дърва за огрев на населението, което наложи намесата на държавата, за да бъдат осигурени необходимите количества.

В Етрополе са осигурени дърва за отоплителния сезон

Обърнахме се към инж. Цветомир Симеонов – ръководител звено „Общински гори“ в Община Етрополе, за да ни представи актуална информация дали са осигурени достатъчно дърва за жителите на общината. „Общинското звено и ДГС Етрополе осигуряват дървата за населението. Списъците бяха направени навреме, допълнителни списъци също бяха представени на време и за сега всичко върви нормално и няма напрежение. Има дърва и са осигурени“, зави инж. Симеонов.

„До 16.09.2024 г. са добити 1 489 пространствени кубически метра дърв, от разрешени 5 000. Сега започва набавянето на дърва от хората и затова са по-малко в момента, но до началото на отоплителния сезон цифрата ще се увеличи. Потребителите винаги заявяват повече дърва, но използват по-малко. Така, че дърва има. За миналата година, например от одобрени 5000 , получени са 4139“ – допълни инж. Симеонов.

Инж. Симеонов съобщава и каква тенденция се забелязва през последните години: „Определено твърдото гориво – дървата и въглищата, намаляват. Хората вече търсят алтернативни варианти. Основно навлизат термопомпите и климатиците, поради евтиния ток. Много възрастни хора, които са самотни, минаха на климатици. Преди 2022 г. имаше напрежение поради скъпия ток и се създаде психоза, че няма достатъчно дърва за огрев, което не е вярно – дърва има.“

През зимните месеци качеството на атмосферния въздух в гр. Етрополе се влошава

Доказана е връзката между битовото отопление на твърдо гориво и качеството на атмосферния въздух. Поради географските особености на гр. Етрополе, през студените месеци се образуват температурни инверсии. Това води до задържане в приземните въздушни слоеве на димните газове и ФПЧ10, които влошават качеството на въздуха. Усилията на общинското ръководство са насочени към въвеждане на мерки за намаляване на вредните емисии във въздуха на територията на общината, като един от основните причинители на това замърсяване е битовото отопление. Чрез Програмата за опазване на околната среда на Община Етрополе за периода 2020-2025 г. се насърчава въвеждането на „чисти технологии“ и постепенно да се преустанови използването на технологии, които причиняват вредни въздействия върху околната среда. В периода на действие на Програмата са предвидени мерки за стимулиране на жителите да използват алтернативи източници на отопление. Също така за поддържане на доброто качество на атмосферния въздух и на нивото на емисиите под пределно допустимите норми, се предвижда прилагането на мерки като: подмяна на стари печки на домакинствата, благоустрояване на крайпътните пространства, провеждане на информационни кампании за приноса на източниците на твърдо гориво към замърсяването на атмосферния въздух, създаване на регистър с всички известни замърсители на атмосферния въздух на територията на община Етрополе, поддържане на пътните артерии от натрупан прах и осигуряването на поддържането им в добро техническо състояние и организиране на дейности по измерване с мобилна станция качеството на атмосферния въздух.

Община Етрополе ни предостави данните от проведените през 2019 г. последни измервания на качеството на атмосферния въздух по утвърдения график на Изпълнителна агенция околна среда (ИАОС). Измерванията са направени в рамките на 51 денонощия, равномерно разпределени през годината, чрез поставяне на мобилна автоматична станция. Измерените показатели са: фини прахови частици 10 микрона (ФПЧ10), серен диоксид (SO2), азотен диоксид (NO2), въглероден оксид (CO) и озон (О3).

От данните се вижда, че през зимните месеци са регистрирани 6 минимални превишения на средноденонощната норми по показател ФПЧ10. За останалите измерени показатели няма превишения на нормите.

Като цяло качеството на атмосферния въздух в гр. Етрополе е в добро състояние, като през зимните месеци се наблюдават отклонения от нормите поради все още широката употреба на твърдо гориво – дърва за огрев. Прилагането на мерките, предвидени общинската Програма, несъмнено ще доведе до смекчаването на това въздействие и в крайна сметка ще дишаме по-чист въздух.

 

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button