Интервю

Подготовка за такава фотосесия понякога продължава с месеци

Пламена Милева, майстор на подводната фотография пред "Етрополе за хората"

По инициатива на треньора Владимир Сапаревски и с подкрепата на Клуб на миньора и минното дело в плувния басейн в СУ „Христо Ясенов“ – Етрополе беше направена първата подводна фотосесия на двумесечната Кая. Нейна майка е Ина Димитрова, една от най-добрите ни технически водолази и инструктори по дайвинг.

Когато се ражда Кая, Пламена Милева предлага на Ина Димитрова да заснемат подводна фотосесия с бебето ѝ. Чаровната майка се съгласява – за нея това е сбъдната мечта. Пламена Милева, която показва красотата на подводния свят и неговата връзка с човека, е носителка на над 50 световни награди за подводна фотография. Тя е направила снимка на рекордна дълбочина – 32.7 м, а кадрите са заснети на остров Тенерифе през 2015 г. Пламена е сертифициран водолаз по системата PADI. Печели първо място в състезанието по подводна фотография – Ocean Geographic с фотография на много рядко създание, наречено Pyrosoma Atlanticum. А в Donostia-SanSebastian в Испания за серия от снимки, печели приза за най-добра жена подводен фотограф.

Ето какво ни разказва Пламена за този проект и професията на подводния фотограф.

– Г-жо Милева, трудно ли се работи с бебета и деца?

– При снимането на новородени или бебета първоначално е необходимо те да бъдат адаптирани към водната среда, като се започне с кратки подводни сесии в топла и чиста вода. Този процес на привикване не само помага на малките плувци да се чувстват комфортно, но укрепва и тяхната увереност и сигурност. Родителите винаги трябва да бъдат на разположение, за да подкрепят и успокояват детето.

Най-лесно се работи с деца на възраст между 6 и 10-годишна възраст. За да се уловят уникални и въздействащи кадри на малките модели под вода, аз нося всякакви играчки, аксесоари и допълнителен стайлинг, който буди техния интерес и любопитство. Обичам да превръщам снимачния процес в забава за тях, за да мога да ги предразположа максимално, да предизвикам тяхната естествена усмивка и спокойствие. Предпочитам да снимам децата в късния следобед в контролируемата среда на откритите басейни, тъй като пречупването на лъчите във водата създава допълнителна заигравка със светлината, която влиза, като допълнителен естествен светлинен източник. Предпочитам да планирам снимките следобед и за да съм аз основният модератор на светлината, а не външното осветление, което в обедните часове е доминантно и ограничава творческите възможности.

Какво е специфичното при заснемането на подводни кадри за фотосесия?

– Осветлението и цветовете под водата са ключов аспект, тъй като светлината се пречупва и абсорбира, променяйки цветовите нюанси и контрастите. За да се пресъздаде истинската красота на подводния свят, често се използват допълнително светкавично осветление и филтри. Екипировката и техниката играят важна роля за успеха. Подготовката за една подводна фотосесия с модели изисква внимателно планиране и координация, за да се осигури успешен краен резултат. Самата подготовка за такава фотосесия понякога продължава с месеци, за да се избистри точната концепция.

– Носител сте на над 50 световни награди за подводна фотография. Коя ви е най-ценна?

– Да бъдеш носител на над 50 световни награди за подводна фотография е безспорно постижение, което води до международно признание и уважение в света на фотографията. Най-ценната награда е първата ми, за фотография, която бях заснела във водите на Черно море с модел. Тогава още не бях водолаз и снимах на един дъх… След тази награда почти във всеки следващ конкурс печелех все нови и нови отличия, което ми показа, че страстта и усилията ми не са напразни и че притежавам таланта да уловя невероятната красота на подводния свят по начин, който докосва сърцата на хората.

– Има ли нещо, което много искате да заснемете?

Кралство Тонга, малък, екзотичен архипелаг в Тихия океан, е дом на уникалните гърбати китове, които са моята най-голяма мечта за заснемане. Най-подходящият период за този вид снимки е септември, когато китовете отглеждат своите малки и може да се наблюдават уникални моменти на взаимодействие между майките и техните новородени.

Подводна фотосесия на двумесечно бебе в бесейна на СУ „Христо Ясенов“

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button