Компанията има механизми, които гарантират, че гласът на работниците е чут и техните идеи са взети под внимание
Йордан Маринов започва работа в Елаците-Мед през 2007 г., след като завършва средното си образование в Етрополе. В началото е шофьор-цистерна в отдел Технологичен автотранспорт (ТАТ). След това продължава работата си като машинен-оператор към цех „Пречиствателни станции и хидротехнически съоръжения“ (ПС и ХТС). В момента е дипломант по специалността „Автоматика, роботика и компютърни управляващи системи“ в Техническия университет – Габрово и изпълнява длъжността инж. КИП и А. Членува в синдикалната организация КНСБ към Елаците-Мед от 2010 г., а от 2022 г. е председател на цеховата синдикална организация към ПС и ХТС и член на синдикалния съвет.
– Г-н Маринов, кой е най-големият плюс да работиш в Елаците-Мед?
– В Елаците-Мед имам шанса да работя в една от най-модерните и автоматизирани пречиствателни станции, с много сложна и скъпа технология. Това е огромен плюс и отговорност за мен. Модерната работна среда стимулира мотивацията и предоставя конкретни предимства и ползи.
– Как постигате баланс между работата в дружеството и синдикалната дейност?
– Балансът е постижим, защото двете дейности са неразривно свързани. Работата ми в дружеството е фокусирана върху изпълнението на задълженията ми за постигането на фирмените цели, а това е невъзможно без синдикалната дейност, с която целя да защитя интересите на работниците и да гарантирам справедливи трудови условия.
– Какво е доверие – между служител и работодател?
– Доверието е ключово за „взаимоотношенията” в компанията, за добрия климат в нея и за успешното ѝ развитие. Често нивото на доверие се асоциира с това как служителите възприемат мениджмънта на своите работодатели. В това се включват решенията, които се взимат на високо ниво или на ежедневна база, обективността на информацията, която се споделя, спазването на обещания, постоянството в принципите и много други фактори.
– А как се постига баланс по време на преговорите между ръководството на Елаците-Мед и синдикалните организации?
– Умението да общуваме е най-важният фактор за фирмения успех. Важни са подробното планиране и подготовка преди преговорите, което включва събиране на данни, анализ на ситуацията и формулиране на ясни цели и стратегии. Готовността за компромис е ключов елемент. Важно е и двете страни да са готови да направят отстъпки и да приемат решения, които са взаимноизгодни.
Компанията има механизми, които гарантират, че гласът на работниците е чут и техните идеи са взети под внимание при вземането на управленски решения. Мнението на служителите е от голямо значение за ръководството, което личи по успеха и постиженията на Елаците-Мед.
– Коя е най-добрата формула за разбирателство и удовлетворение между ръководство, синдикати, работници?
– Разбирателството изисква време, търпение и взаимно уважение. Няма абсолютно точна формула за това, но откритото сътрудничество със сигурност е незаменима част от общата работа на трите страни. Изключително полезно е да умеем да виждаме света през очите на другите и да можем да се поставим на тяхно място.
– Какво ще кажете на младите специалисти, започващи работа сега в Елаците-Мед?
– Трябва да знаят, че Елаците-Мед е социално-отговорен работодател. Дружеството винаги се отнася с особено внимание и грижа и за добрата професионална реализация на младите хора. Младите специалисти трябва да бъдат сигурни, че имат перспектива за развитие. Въпреки, че става дума за тежка индустрия, отговорното отношение към всичко, което правим, допринася за постигането на дългосрочните цели на дружеството и устойчиво бъдеще за всички.
Допълнителното стимулиране е признание за упорития труд на всички служители. Отношенията служител – работодател не се изчерпват само с т.н. „трудово правоотношение“, което е формализирано в договора, подписан от двете страни. Елаците-Мед осъзнава важността на благосъстоянието на служителите си и неговото отражение върху резултатите на компанията.