Бизнесът

Мед за бъдещето: Правителството удължи концесията на Елаците-Мед до 2041 г.

 Инж. Драгомир Драганов: Това означава работни места, инвестиции и стабилност за пет общини

 – Инж. Драганов, Елаците-Мед подписа допълнително споразумение за удължаване на концесията за добив от медни руди до 2041 г. след решението на Министерския съвет. Защо е важно това да се случи?

– За да има сигурност, която да гарантира ефективно оползотворяване на изчерпаемия ресурс от медни руди в находището, да се планират дейностите по добива и преработката на рудите, последващата рекултивация на терените и консервацията на съоръженията, което е свързано със стотици милиони инвестиционни разходи.

Това е важно и за държавата, защото Елаците-Мед е сред най-големите данъкоплатци. За петте общини на територията, на които дружеството развива дейността си, това означава приходи от концесионна такса за периода до 2041 г., заетост на голяма част от хората, живеещи на тяхната територия, подкрепа за социално значими каузи от отговорен социален партньор в лицето на Елаците-Мед АД.

Допълнителното споразумение дава сигурност за професионалната реализация на работещите в дружеството за един дълъг период от време.

– Обяснете по-конкретно каква е ползата за бюджетите и общините в района на дейност…

Нашата компания има устойчив принос за икономическата и социалната среда и за качеството на живот в петте общини на дейност – Етрополе, Мирково, Чавдар, Челопеч и Златица.

Елаците-Мед допринася за общините в района на своята дейност с концесионните възнаграждения, платените местни данъци и такси и чрез дарения. Ако говорим конкретно за Община Етрополе, компанията осигурява годишно над 64% от собствените приходи на общината, по данни на Института за пазарна икономика.

В момента в компанията работят повече от 2050 души. Над 82% от всички работници и служители са от община Етрополе и района на Средногорието и Етрополе, около 40% са от община Етрополе. Благодарение на добрите заплати, които компанията изплаща,  Елаците-Мед създава и вторичен ефект върху търсенето в тези общини в резултат на потреблението на работниците и техните семейства. Общият принос върху търсенето в района на Средногорието и Етрополе от доходите на наетите в Елаците-Мед достига 78,4 млн. лв. през 2023 г., според експертите от ИПИ.

– След приватизацията животът на рудника е удължен от екипа на Група Геотехмин с 25 години, до 2031 г. Сега говорим за перспективи до 2041 г. Какви са предизвикателствата пред Вашия екип?

– Предизвикателството е свързано основно с ефективното и икономически рентабилно оползотворяване на оставащите ресурси от медни руди, което зависи от прилагането на съвременни минни и обогатителни технологии. Предвидените за добив руди до 2041 г. са с най-ниското комплексно съдържание на мед и злато в световната практика. Рекултивацията и технологичните решения за опазване на чистотата на водите изискват сериозни инвестиции в пречиствателни станции и хидротехнически съоръжения за управление на водите.

 – Вярно ли е, че рудникът се увеличава двойно според новата концесия, че едва ли не ще „залее“ града, каквито слухове се носят?

– Удължаването на срока на концесията не предвижда добивните дейности и дейностите по депониране на минния отпадък да бъдат извършвани извън съществуващите в момента граници, утвърдени с проекта до 2031 г.

– Вие работите в Елаците-Мед от 80-те години. Как се промени тази компания през Вашия поглед, например в околната среда, ЗБУТ…?

– Съществени са промените и те са в резултат на големите инвестиции в техника, технологии и повишаване на квалификацията на работещите в дружеството.

Новите технологии и съвременно оборудване значително промениха условията, при които работят сега операторите на машините, инженерният и обслужващият персонал.

– Да погледнем към света. Свидетели на силни геополитически борби, конфликти за суровини, които стоят в основата на бъдещите енергийни ресурси и новата икономика. В същото време чуваме послания на някои еколози и граждани, които не искат да има нови рудници. Къде е балансът между това, което е в интерес на държавата, на дадена компания и това, което е в интерес на хората, когато говорим за рудодобив?

– Хората трябва да са наясно, че повече от две трети от нещата, които използват в ежедневието си, са в резултат на преработка на продуктите на добивната индустрия. Съвременният стандарт на живот не е мислим без продуктите, произвеждани от тази индустрия. Балансът е въпрос на политическо решение и касае финансовите възможности на държавата, от една страна, да осигурява необходимите и суровини от тази индустрия и нейната суровинна независимост, от друга.

– Как се отнасяте към тезата на някои хора, че в Етрополе няма нужда да се удължава концесията на рудника? И как ще изглежда този район, тази община без „Елаците“ след 2031 година?

– Бих препоръчал на тези, които поддържат тази теза, да отидат и поговорят с хората и кметовете на общини, в които тази дейност е прекратена не поради изчерпване на ресурса, а с популистки и недалновидни мотиви. Например в Община Тополовград или Малко Търново.

– Как ще гарантирате на хората, че добивът на Елаците-Мед ще бъде устойчив?

– С работния проект, който е разработен от висококвалифицирани специалисти, уменията и квалификацията на работниците и служителите и финансовия потенциал на дружеството.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button