Бизнесът

Елаците-Мед: добив и грижа за околната среда

Директорът по околна среда и водите на компанията инж. Александър Григоров разказва за усилията за намаляване на въздействието и прилагане на устойчиви минни практики

Елаците-Мед АД, водеща компания в минния сектор, прави сериозни стъпки за намаляване на въздействието от дейността си върху околната среда. В областта на водите – компанията е изградила три пречиствателни съоръжения, две от които са разположени в Рудодобивния комплекс. Тези съоръжения гарантират, че тежките метали, неразтворените вещества и нивата на pH се поддържат в рамките на допустимите граници, определени от европейското законодателство. В интервю за в. „Етрополе за хората“ директорът по околна среда и води на компанията инж. Александър Григоров разказва за усилията, които Елаците-Мед полага за подобряване качеството на водите и осигуряването на дългосрочна устойчивост на минните дейности.

Като част от постоянния ангажимент на Елаците-Мед за опазване на околната среда е и изграждането на трета пречиствателна станция за отпадъчни води на рудника. Съоръжението, което се очаква да бъде въведено в експлоатация през 2025 г. е от модулен тип с капацитет на пречистване до 100 l/s замърсени води в първоначална фаза, с възможност за надграждане и пречистване на до 250 l/s замърсени води в крайна фаза, което ще осигури пречиствателен капацитет до края на срока на концесия за находище „Елаците“. Този проект е част от Програмата за опазване и възстановяване на околната среда в района на находище „Елаците“.

„Нашата цел е да гарантираме, че можем да отговорим на бъдещите изисквания за пречистване на отпадъчни води“ – обяснява инж. Григоров. „Това ново съоръжение ще ни помогне да управляваме водните потоци още по-ефективно и ще гарантира, че ще продължим да отговаряме на европейските екологични стандарти.“

Качеството на питейната вода в района на Етрополе: няма въздействие от минните дейности

  -Г-н Григоров, Елаците-Мед е сред юридическите лица, които са по поречието на р. Малък Искър… – сред тях са предприятия, но и населени места без пречиствателни станции за градски отпадъчни води и др.  Всяка дейност има въздействие върху околната среда и в частност – към реките. Какво предприема Елаците-Мед?

– Влияние върху състоянието на водите на р. Малък Искър оказват, както заустваните води от промишлената дейност на редица предприятия по течението на реката, така и населени места без пречиствателни станции за градски отпадъчни води и води от битов характер.

С цел предотвратяване замърсяването на водите на р. Негърщица, приток на р. Малък Искър, дружеството в момента експлоатира две пречиствателни съоръжения за руднични отпадъчни води. На изход пречиствателни станции са спазени индивидуалните емисионни ограничения по отделните показатели. Това се доказва, както от извършвания постоянен вътрешен мониторинг, така и от провеждания емисионен контрол от страна на компетентните държавни институции.

Още с пускането в експлоатация на втората пречиствателната станция за руднични отпадъчни води – по технология на Mitsubishi Materials Techno Co. през 2014 г., биоразнообразието в р. Малък Искър в района на гр. Етрополе се подобри значително. В момента се наблюдава риболов в рамките на гр. Етрополе от членове на Българския ловно-рибарски съюз.

На базата на дългогодишно изпълнявани специализирани оценки по формирането на водните потоци на територията на Рудодобивен комплекс „Елаците“ беше изготвен актуален баланс на чистите и замърсените води на територията на комплекса. Въз основа на резултатите от провеждания от дружеството мониторинг на водите на територията на рудника, предвид данните по разработения баланс на водите и за осигуряване на необходимия пречиствателен капацитет в бъдеще, се взе решение за изграждане на трета пречиствателна станция за отпадъчни води. Пречиствателното съоръжение се изпълнява в момента. То ще бъде въведено в експлоатация през 2025 г. и ще третира водни потоци, необхванати от сега функциониращите пречиствателни съоръжения.

Качеството на питейната вода в Етрополе: няма въздействие от минните дейности

 – По време на изборите се чу и мнение, че Елаците-Мед има отношение към качеството на питейната вода в Етрополе?

– Дейността на дружеството не оказва влияние върху качеството на водите за питейно-битови нужди на гр. Етрополе, тъй като дружеството се намира извън учредените санитарно-охранителни зони около водоизточниците на града.

Основна причина за недоброто качество на питейните води на населеното място е липсата на градска пречиствателна станция за питейни води.

Прахови емисии и качество на въздуха: няма въздействие върху Етрополе

– Още един въпрос, който двама политици поставиха по време изборите – за праха при взривяване. За хората в община Етрополе е важно да знаят стига ли прах от взривяване в рудник Елаците до общината?

– Категорично мога да заявя, че емисии на прах от взривните дейности, извършвани на територията на рудника, не достигат населеното място и не оказват влияние върху качеството на атмосферния въздух.

Твърдението се потвърждава и отизвършвания през годините мониторинг на качеството на атмосферния въздух от страна на Изпълнителна агенция по околна среда чрез мобилни автоматични станции. Резултатите показват, че районът на гр. Етрополе не е с нарушено качество на атмосферния въздух.

Констатациите от извършвани проверки от РИОСВ-София са, че се наблюдават само локални неорганизирани прахови емисии в рамките на котлована на рудника. Те се разсейват за приблизително 10 минути в рамките на тази зона. Това още веднъж потвърждава невъзможността за достигане на прахови частици до гр. Етрополе, в т.ч. предвид и отстоянието до него.

– Можем ли да вярваме на собствения мониторинг и проверките на контролните органи?

– Елаците-Мед извършва редовен мониторинг на околната среда за проследяване на качеството на въздуха, водата и почвата във и около дейността си. Тези усилия за наблюдение се допълват от инспекции от независими екологични органи.

Извършваният собствен мониторинг на компонентите на околната среда, както и контролният, извършван от компетентните органи по околна среда и води, се провежда от акредитирани лаборатории за пробовземане и изпитване на взетите проби.

Лабораториите са акредитирани от Българска служба за акредитация и притежават съответната компетентност, която регулярно се проверява. Респективно получените резултати от изпитванията се считат за напълно представителни и достоверни.

 – Какво означава устойчив добив? Как си готвите за това на фона на нарастващите екологични изисквания?

– Устойчивият добив основно е свързан с намаляване на влиянието върху компонентите на околната среда и факторите, въздействащи върху тях, като същевременно запазва околната екосистема. Елаците-Мед прилага различни екологично отговорни практики:

Възстановяване на качеството на водата: Компанията пречиства и използва повторно водата в своите технологични процеси, като спомага за намаляване на натиска върху местните водни ресурси.

Възстановяване на нарушени от дейността терени и рекултивация: – до момента само на територията на Рудодобивен комплекс технически и биологично рекултивирани са над 310 декара от Източното насипище.

Рециклиране на производствени отпадъци: Компанията има система за разделно събиране и предаване за рециклиране на производствените отпадъци, в т.ч. на оборудване, съдържащо критични суровини.

Проекти за възобновяема енергия: Елаците-Мед вече изградиха фотоволтаична централа и са в процес на разработване на втори инвестиционен проект за ФеЦ, което подчертава ангажимента на компанията към възобновяеми енергийни източници.

Повторно използване на суровини: Част от извлечената откривка в рудника се преработва във фракции за строителството, като се намаляват отпадъците и се насърчава повторното използване на материали.

Нещо повече, устойчивият добив е свързан с максимално използване на ресурсите. Ако в миналото рудите с по-ниско съдържание на мед се считаха за отпадъчен материал, сега те се преработват и оползотворяват. По този начин се намаляват минните отпадъци от дейността, депонирани на съоръжението за тяхното съхранение, и се намалява влиянието върху околната среда.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button