Безплодието е големият проблем на днешното поколение
Радина Велчева, основател на Фондация „Искам бебе“ пред "Етрополе за хората"
В началото на октомври с Община Етрополе ще организираме безплатни прегледи и консултации със специалисти по репродуктивна медицина
Фондация „Искам бебе“ е една от първите организации, които помагат на двойките да сбъднат мечтата си да се сдобият с рожба.
Благодарение на фондацията е създаден и Държавен фонд за асистирана репродукция „Инвитро“. Кметът на Община Етрополе инж. Владимир Александров подписа меморандум за сътрудничество с основателя на Фондация „Искам бебе“ Радина Велчева, който отбелязва началото на съвместни усилия за подкрепа на семействата с репродуктивни проблеми в общината. Подписването на меморандума между Община Етрополе и фондацията е стъпка към подобряване на репродуктивното здраве в общината. Сътрудничеството между двете страни ще предостави необходимата подкрепа на семействата с репродуктивни проблеми и ще им помогне да постигнат мечтата си за дете.
– Фондацията е сред първите организации у нас, занимаващи се с решаване на проблемите на двойките с репродуктивни затруднения. Вече 18 години работите успешно с българските клиники и лекари, свидетели сте на целия процес – от мечтата за дете до щастливия финал. Разкажете ни накратко за мисията на „Искам бебе”…
– Знам, че не обичаме да четем статистика, но фактите са стряскащи. Всяка шеста двойка в Европа, респективно в България, среща трудности в процеса на сбъдване на мечтата си за родителство. Безплодието става големия проблем на днешното поколение. Това е свързано с много фактори, които в „Искам бебе” наблюдаваме при общуването си с нуждаещите се от подкрепа. Тенденцията е пациентите да са едновременно с нарушено репродуктивно здраве и хормонални проблеми вследствие на начина на живот, разделение в социалното общуване, както и нелекувани емоционални травми, свързани с привързаността. Всичко това са процеси, които се задълбочават с годините. Именно затова работата ни е свързана преди всичко с изграждане на мрежи за споделяне и диалог. В началото беше много трудно да накараме хората просто да говорят за проблема си – затова и лечението се бавеше с години. Днес младите хора все повече търсят възможности за бързо откриване на проблема и адекватно лечение. Всичко това изисква да направиш няколко стъпки – споделяне на проблема, намиране на адекватно лечение, търсене на финансиране (лечението на стерилитет е скъпоструваща процедура), проследяване на бременност и раждане на здраво дете. „Искам бебе” е част от пътя към детето на стотици семейства всяка година. Още през 2006-2007 г. алармирахме за проблемите и необходимостта да работим заедно – държавата, общините, социално-отговорният бизнес, лекарите, психолозите – и всичко това в името на пациентите с репродуктивни проблеми. Постигнахме много – инициирахме създаването на държавния фонд „Инвитро“, работим активно с над 50 общини в страната, разработихме единствената в държавата Национална програма за психологическа подкрепа на двойките, страдащи от безплодие, организираме едни от най-успешните благотворителни събития и създаваме мрежа от доброволци в цяла България. Най-голямата ни гордост са родените над 3500 деца с помощта на „Искам бебе”.
– Как се роди идеята за партньорство с Община Етрополе?
– От началото на годината няколко семейства от Етрополе се обърнаха към „Искам бебе” за помощ. Срещнахме се, говорихме, усетих Етрополе като град с млад дух – и заради уникалната природа, и заради прекрасните условия за отглеждане на деца, и заради желанието за промяна на всички нива. Благодарностите на екипа ни са специално за инж. Владимир Александров – кмет на Етрополе, и за г-жа Катя Симеонова – зам. кмет на града, с които се срещнахме и начертахме пътя, по който ще работим заедно.
– Как по-конкретно ще помагате на нуждаещите се двойки в общината?
– Подписването на меморандума е стратегическа стъпка за началото на общата ни работа с Община Етрополе, но това, което стои зад този административен акт е огромното ни желание да направим пътя на двойките, които срещат затруднения да се сдобият с рожба, по-лек и изпълнен с надежда!
– Какви съвместни инициативи предстоят с общината?
– Предстои ни много работа. Ще стартираме с организиране на безплатни прегледи и консултации със специалисти по репродуктивна медицина –очакваме това да се случи в края на септември – началото на октомври.
Особено важно място в общата ни кауза с Община Етрополе ще бъде работата с младите хора в посока превенция на сексуалното и репродуктивно здраве. Вече имаме опит в сформирането на екипи от специалисти – млади лекари, психолози и педагози, чрез които се стараем да говорим на общ език с учениците и студентите. Всяка стотинка за превенция е инвестиция в здравето ни и са нужни малки, но правилни стъпки, за да се радваме утре на здрави деца и сплотени семейства.
– Какъв е вашият апел към хората от Етрополе?
– Мечтата за дете е крайъгълен камък, който поставя на изпитание цялата ни същност – вярата, обичта към себе си и любимия човек до нас, устойчивостта към промените, приятелствата, работата. Понякога, след сблъсъка с безплодието, може да останем сами, без вяра, предадени от приятели, без пари и работа. Тогава започва промяната. Тази промяна, която е у нас, но не я виждаме. Тази промяна, която ни праща нови сили и започва да ражда живот! Моят апел към младите хора на Етрополе е: „Вие самите случвайте промяната и бъдете единни. Бъдете смели в мечтите си. Обичайте семейството си, родния си град, родината си! И бъдете благодарни за благата, които имате! “
Текст: Сибила Кусева