Топ новина

Българският трикольор бе издигнат на 21 метра височина

За първи път от 23 години действащ президент дойде на официална визита в Етрополе

За първи път от 23 години действащ президент направи официално посещение в град Етрополе. Държавният глава Румен Радев избра за своята визита деня, в който бе издигнато българското знаме в местността „Братската могила“ – 1 март. Той участва в шествието и официалната церемония по издигането на българския трикольор, организирани от кмета на общината инж. Владимир Александров и Клуб на миньора и минното дело. Събитието обедини хиляди граждани на Етрополе и около 2000 души извървяха няколко километра от сградата на общината до „Братска могила“. Там, под звучите на химна на Република България, на 21 метра височина бе издигнато българското знаме.

Последното официално посещение на действащ български президент е било в края на ноември 2001 година. Държавният глава Георги Първанов идва в Етрополе, за да удържи на думата, която е дал на д-р Цено Глогов, че ако го изберат за кмет, това ще е първия град, който ще посети. Преди това през 2000 г. на посещение в града е бил президентът Петър Стоянов.

„Благодаря, г-н президент, че сте тук днес с нас, за да изживеем всички това вълнуващо събитие и тази паметна дата… Знамето е това, което ни обединява… В днешния ден – 2 дни преди годишнината от освобождението на България от османско владичество. С ръка на сърцето се прекланям пред хилядите жертви, дали живота си за свободата на нашата държава. В такива моменти всички ние разбираме каква е нашата идентичност. Няма по-силен момент за мен от този днес, за да съм тук с вас. Благодаря ви за подкрепата и съпричастността. Честит празник!“, заяви от сцената кметът инж. Александров. Пред хилядите етрополци, събрали се в местността „Братска могила“ той призна, че първото му официално писмо към местната власт за издигане на Трибагреника е било през  2011 г. „Изминаха 14 години от далечната 2011 г., за да се съберем днес заедно и да се чувстваме единни пред знамето на България“, каза инж. Владимир Александров.

Държавният глава г-н Румен Радев приветства хилядите етрополци, които бяха дошли на събитието с думите: „В навечерието на националния ни празник имам възможността да споделя този истински триумф на българския дух, на българските традиции и на българската вяра в бъдещето. Искам да поздравя кмета инж. Владимир Александров, че въпреки всички предизвикателства най-сетне, след 14 години, с подкрепата на всички вас, общинското ръководство и всички етрополци, реализира тази родолюбива инициатива, която допринесе още едно българско знаме да се вее високо над родината.“ Според президента трябва да се знае, че Етрополе върви уверено към бъдещето, но не забравя богатото духовно наследство и хилядолетната си история. „Именно тук, където още се помнят стъпките на Апостола, Етрополе ще продължи да отстоява своето място сред най-родолюбивите краища на България. Днес ние не просто отдаваме почит към символите на българската държава, към предците ни, които посветиха живота си на свободата, независимостта и благополучието на България. Днес всички ние издигаме глас, че в разделно за света време, ще застанем отново единни и сплотени и със самочувствие ще се справяме с всички предизвикателства на нашето време“, каза президентът. Той изрази вяра, че знамето ще дава увереност и ще поддържа вярата у младите хора, че могат да градят своето достойно и успешно бъдеще в родината. „И нека родният трибагреник огрява вашия красив край векове напред“, каза за финал президентът.

Събитието по издигането на националния флаг започна в централната част на града с шествие, което беше поведено от президента Румен Радев, кмета инж. Владимир Александров и председателя на Общинския съвет Боряна Керемидска. Самодейците от НЧ „Тодор Пеев – 1871“, облечени в носии, носеха знамето на България под звуците на гайди и тъпани.

Сред официалните гости бяха депутати от София област от различни политически сили, кметовете на Мирково, Пирдоп, Чавдар и Златица, заместник-кметовете на община Етрополе Ивайло Георгиев и Катя Симеонова, Станимира Васова, секретар на община Етрополе, общински съветници и служители. В шествието участваха и управителят на Геотехмин ООД и почетен гражданин на Етрополе проф. дтн. инж. Цоло Вутов и инж. Драгомир Драганов, изпълнителен директор на Елаците-Мед – най-големият работодател в района. То премина през Централния площад, покрай Историческия музей в града, Часовниковата кула и завърши на „Братска могила“.

„Такова събитие не е имало в нашия град. Издигането на трибагреника ни обедини. Тук са около 2000 души. Вижте, цели семейства са дошли заедно има и по три поколения – баба, син или дъщеря и внучета“, казваха местни хора, които в съботната сутрин изминаха няколко километра пеш до „Братска могила“. Всички те с трепет и с гордост участваха в родолюбивата инициатива.

„Участвах в събитието по издигането на българския трибагреник, за да дам пример на децата, да ги мотивирам да обичат българското“, каза Павлин Христов от РК „Традиция“, който ръководи гайдарската и тъпанджийската групи.

Отец Емил, отец Борис и отец Христо осветиха българското знаме, след което под звуците на Етрополската духова музика и химна на България, беше издигнат трикольорът. Формация „Българи“ зарадва присъстващите със своите песни, а младежите от ТА „Балканска младост“ при НЧ „Тодор Пеев – 1871“ представиха два танца под съпровода на Етрополската духова музика. Празникът завърши с традиционно българско хоро.

Текст: Тони Маринова, снимки: Ромео Чолаков

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button