120 години професионално образование и обучение в Етрополе
Професионална гимназия „Тодор Пеев“ е сред водещите в образованието и партньорството
Професионална гимназия „Тодор Пеев” – Етрополе отбеляза 120-годишнината от богатата си история с вълнуващ празник и тържествени събития, които доказаха силната връзка между образованието, Общината и местния бизнес. Училището почете патрона Тодор Пеев, но също така подчерта с инициативите си духа на сътрудничество, нужен за успехите в професионалното образование и обучение.
Тържествата започнаха със съпътстващи мероприятия и символичен акт на обединение.
На 23 октомври по идея на директора Десислава Найденова по едно и също време бяха засадени три дръвчета – в общината, в гимназията и на територията на Елаците-Мед, предприятието – партньор за дуалното обучение.
На 25 октомври директорът на ПГ „Тодор Пеев“ г-жа Найденова събра на събитие в двора на гимназията директорите на всички учебни заведения в общината, отдаде нужните почит и уважение към бившите учители и директори на училището и награди за успехите им ученици. За да почетат наследството и подкрепят бъдещето на гимназията и професионалното образование, дойдоха кметът инж. Владимир Александров, председателят на ОбС Боряна Керемидска, общински съветници, представител на РУО – София област и много други високопоставени гости от местната общност, сред които и бившият депутат Марин Маринов. Тук бяха представители на ръководството на Елаците-Мед и Геотехмин, както и скулпторът Красимир Ангелов и арх. Станислав Константинов.
Почит към миналото, визия за бъдещето
120 години са достолепна възраст за едно училище. И те са изпълнени с много усилия, емоции, знания, умения и стотици лица на ученици и учители. В обръщението си г-жа Найденова не пропусна никого. Тя изрази почит и дълбока благодарност към бившите директори и учители, които имат неоценима роля в образованието на поколения ученици в гр. Етрополе и връчи благодарствени грамоти на Цеца Николова, Соня Вичева, Соня Димитрова, Галина Бончева, Христо Андреев, Петър Васов, Любимка Кусева, Таня Христова. Директорът благодари и на колегите си, които преди повече от 14 години са я посрещнали – Иван Маринов, Камелия Стаменова, Татяна Ангелова, Детелина Воденичарска и Цветелина Канджакова. Г-жа Найденова изказа специална благодарност към дългогодишния зам.- директор Младен Манчев и учителката Ирина Жекова, дошла от родопския край, както и към всички партньори.
Бившият директор Галя Бончева си спомни за времето в гимназията и оприличи преживяното на тържеството с есента – „симбиоза от радост и светлина, примесена с малко тъга по отминалите години“. „Времето, в което съм била учител, а по-късно и директор в гимназията, беше изпълнено със смисъл и убеденост, че всички заедно трябва да продължаваме онова просветно дело, чието начало е било поставено в далечната 1904 г. Вярвам, че Етрополе има нужда от своите занаяти и се надявам, че един ден отново ще говорим за етрополската дърворезба и мебелно производство – сподели тя за в. „Етрополе за хората“. – Работата тук изисква всеотдайност, но също така и насърчаване на практически умения“, каза бившият директор, за когото практическото обучение в бъдеще е важен ангажимент.
„Чувството днес е като да се завърнеш в бащината къща“ – каза Любимка Кусева, бивш дългогодишен преподавател по теория и практика на мебелното производство. Тя също подчерта важността на симбиозата между теорията и практиката: Работата в училището е или гориш и работиш всеотдайно, или си тръгваш. Нека в бъдеще се заложи повече на професионалното обучение и образование“.
Подкрепа от общността: залог за успех
Всички присъстващи се обединиха в изказванията си около каузата, че бъдещето е в професионалното обучение и то трябва да се развива, защото е жизненоважно за икономическия растеж на региона.
Г-жа Найденова с гордост обяви, че проектът за дуално обучение, стартирал с първия прием на ученици през 2020 г., се развива успешно и в двете специалности – пътностроителна техника и електрически инсталации. Към момента в учебното заведение се обучават 61 деца в дуална форма на обучение, като 20 от тях вече провеждат практика в реална работна среда в Рудодобивен комплекс „Елаците-Мед“.
„През последните години в училището бяха направени редица ремонтни дейности. Напълно ремонтирани и оборудвани са три работилници, както по проекти, така и със средства от бюджета на училището. Направен бе основен ремонт на общежитието по проект на община Етрополе. Последната и много важна за училището градивна промяна е ремонтът на централната сграда, който беше реализиран по Благотворителната програма „Българските добродетели“ на Група Геотехмин. Този родолюбив жест е мерило за благородство, човечност и доброта“ – заяви г-жа Найденова и благодари.
Гимназията среща силна подкрепа в лицето на кмета инж. Владимир Александров, който е и бивш неин възпитаник. Кулминацията на тържеството беше ценен подарък от Община Етрополе, дарен по негова идея – барелеф на патрона на училището Тодор Пеев, дело на скулптора Красимир Ангелов и на архитект Станислав Константинов.
Инж. Александров благодари на всички хора от бизнеса, които подкрепят развитието на образованието. „Благодарение на тази подкрепа, училището днес може да се похвали с над 150 ученика и с една добра материална база. С моя екип сме поели ангажимент да направим и един голям физкултурен салон по проект, за който сме одобрени по Закона за държавния бюджет за финансиране“, допълни инж. Александров.
Професионална гимназия „Тодор Пеев” започва нова страница в историята си, а местната общност е обединена от виждането, че стабилната система на професионално образование и обучение е от съществено значение за просперитета на общината. Гимназията продължава каузата за създаване на квалифицирани професионалисти и да търси път за нови възможности. Г-жа Найденова с гордост обяви, че училището е започнало важен проект – с бенефициент Министерство на образованието и науката – за модернизиране на професионалното образование и обучение, който цели да ги приведе в съответствие с развиващите се нужди на пазара на труда. Финансиран по програма „Образование 2021-2027 г.“ и съфинансиран от ЕС, проектът ще подобри качеството на професионалното обучение. „Развълнувани сме, че започваме този проект, който включва девет основни дейности и е фокусиран върху сътрудничеството между професионалните училища, бизнеса и други институции“ – каза г-жа Найденова.
Скулпторът Красимир Ангелов: Барелефът е символ на идентичността на гимназията
След като инж. Александров ме запозна с директора на ПГ ,,Тодор Пеев’’ г-жа Найденова, аз видях в нейно лице изключително загрижен ръководител, който искаше да възложи направата на барелеф на патрона на училището, за да придаде завършеност на реновираната фасада.
Барелефът е паметен знак на значимата личност и наследството на Тодор Пеев, известен български общественик и педагог, чийто принос в образованието и културата е важен за региона. Може да служи като символ на идентичността на гимназията, представяйки нейната богата история, традиции и ценности.
Текст: Сибила Кусева