Ателие

Вокална група „Оренда“ – 10 години път към щастието

В основата на създаването на състава е Николай Христов, известен в Етрополе като Кольо Любин

„Щастието при интелигентните хора е най-рядкото нещо, за което знам“, гласи популярна сентенция на писателя Ърнест Хемингуей. Певците от Вокална група „Оренда“ – Етрополе, почти всички от които са учители, са открили щастието – в музиката и в пеенето.

Групата за стари градски песни съществува вече 10 години. На 1 октомври т.г. тя отбеляза своя юбилей в НЧ „Тодор Пеев-1971“ с мини спектакъл „Сезоните на спомена“ по идея на поетесата на Бистра Александрова. Постановката е на Петя Цекова, а хореограф е Калинка Пушкарова.

Как е избрано името на вокалната група и какво означава то?

Оренда се е наричала магическата сила на прабългарите, която им е помагала да постигат успех и в живота, и в боя. „Това име случайно ни попадна, когато търсехме различни неща за България, за древността и историята ни. Накратко Оренда е целенасочен път към щастието. Решихме, че това е нашият път. Намерихме щастието и смятаме, че сме избрали правилно името“, разказва със своя звънлив глас Петя Цекова, ръководител на групата.

В основата на създаването на „Оренда“ е Николай Христов, известен в Етрополе като Кольо Любин. „Той беше композитор, текстописец, посветил живота си на музиката. Цял живот работеше с групи. Работеше към профсъюзите в предприятията по времето на социализма и после – към читалището. Ние сме последната група, с която е работил. Част от състава сме от предишната му група, която се изявяваше под името Творческо студио „Акварели“, спомня си Петя Цекова. През 2014 г. обаче имало вокална група към читалището, а за да участват във фестивали, трябвало групата да е към някоя институция. Тогава ръка им подава тогавашният директор на Историческия музей в Етрополе г-жа Наталия Цветкова. Певците от „Оренда“ са ѝ благодарни за подкрепата, а днес те са част от групите към читалището в града.

За 10 години групата е участвала в десетки конкурси и фестивали в страната и чужбина и е носител на редица награди. Още на първия фестивал, в който участват – в Кюстендил, спечелват две награди – голямата награда и тази за сценично присъствие. „Първата награда, която получихме, за нас е най-голямата, защото с нея получихме признание и ни вдъхна кураж, че сме на прав път и трябва да пеем – разказва Петя Цекова и с гордост уточнява: – На фестивалите с конкурсен характер винаги сме в Топ 3.“

Тя допълва, че на всеки фестивал „Оренда“ изпълнява по една авторска песен на Николай Христов. „По този начин засвидетелстваме уважението и благодарността си към него. Песните му са трудни, изискват многоглас и добра вокална техника, но си заслужават“, допълни певицата. Оказва се, че песните са и харесвани от други групи. „Искат ни музиката, партитурите и ние ги споделяме с тях. Спомням си, че изпратихме музиката на мъжки хор към военен клуб във Варна. Изпълнителите бяха много впечатлени“, казва Петя.

Групата е атрактивна и като сценично изпълнение, и като състав. „При нас пее отец Емил от Етрополския манастир. Това винаги е интересно на хората. Той пее с благословията на Ловчанския митрополит и участва в популяризирането на българската песен“, разказва Петя Цекова.

В последната година в „Оренда“ освен Петя и отец Емил, се изявяват Виолета, Мария и Надежда. Три изпълнителки са в творчески отпуск. Отново може да се съберат заедно в името на изкуството. Петя Цекова смята, че музиката сплотява хората. Затова и „Оренда“ си партнира с други групи от Етрополе – „Етротоника“ и „Романтика“. Една от певиците от „Оренда“ е преминала към рок групата The Band of Friends.

„Има една сентенция – „Ако всичко можеше да се каже с думи, музиката нямаше да съществува.“ Музиката е всичко останало, което не ни дават и не ни носят думите. Душата се лекува с музика“, завършва оптимистично певицата Петя Цекова.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button