Над 550 растения и ценни билки растат в Етрополския Балкан
Тинтява, лечебна иглика, липа са полезни за здравословни проблеми
Около 40% от лекарствените препарати в света се приготвят от растителна суровина, а препаратите за лечение на сърдечно-съдови и белодробни заболявания, при малария и стомашно-чревния тракт, са 80% от растителна изходна суровина. При домашна обстановка лечебните растения се използват най-често като прясно приготвени извлеци, запарки и отвари или като спиртни извлеци.
В района на Етрополе има над 500 – 550 вида растения, много билки и гъби. Защитени растителни видове са: жълта тинтява и петниста тинтява. Под режим на опазване и регулирано ползване са зайча сянка и лечебна иглика. Лечебни и редки растения са: балканска пищялка, обикновен пелин, черен пелин, ранилист, зърнастец, червен кантарион, змийско мляко, огниче, синя жлъчка, мразовец, момина сълза, смрадлика, вълнест зърнастец, полски хвощ, еньовче, обикновен риган, исландски лишей и др.
В тинтявата се съдържат много фармакологично значими съединения. Надземните части на растението се използват в традиционната и народна медицина при приготвянето на горчиви тоници за лечение на храносмилателни заболявания, анорексия, жълтеница, пневмония, изтощение, запек, болка, кашлица, за педиатрични проблеми, треска, грип, ревматизъм и подагра, за лечение на рани и като естествена противоотрова за различни видове отрови.
Лечебната иглика, характерна за Етрополския Балкан, се слави като първото цъфтящо горско цвете през пролетта. Тя е и сред най-полезните билки. Прилага се като средство от народната медицина за овладяване на остри и хронични здравословни проблеми като:
- безсъние – съчетава се добре с валериана за подобряване на съня;
- хиперактивност при деца и повишена тревожност при възрастни;
- бронхит със суха или влажна кашлица;
- мигрена;
- акне и други кожни проблеми;
- ускорено съсирване на кръвта – билката показва и известни антикоагулантни свойства.
В края на пролетта улиците и околностите на Етрополе се изпълват с уханието на цъфналите липи.
Липата е билка с многобройни лечебни свойства. Използва се в кулинарията, медицината, козметиката и парфюмерията. Съдържа антиоксиданти, витамини, минерали – желязо, калий, калций, магнезий и селен. Тя е много полезна за:
- съдейства за добрата функция на храносмилателната система;
- облекчава състояния на тревожност, хиперактивност и безсъние;
- използва се при нервно сърцебиене и високо кръвно налягане;
- намалява запушването на носа и облекчава кашлицата и раздразненото гърлото;
- помага при сутрешно прилошаване и морска болест;
- има детоксикиращ ефект.
Освен традиционния чай, защо не приготвим и домашна лимонада от липа? Нужни са:
- 2-3 шепи леко сушен липов цвят;
- 3 супени лъжици пчелен мед;
- 1 среден по големина лимон, нарязан на резенчета (заедно с кората);
- 3-3,5 литра вода (предварително преварена и изстудена);
- листа от други билки (мента или маточина) по избор.
Залейте с предварително преварената и изстудена вода. Оставете съда на слънце за не по-малко от 8 часа. След това прецедете течността и консумирайте до 24 часа. Можете да добавите и различни билки към освежаващата напитка.