Домакин на броя

Д-р Христо Ценков: Ракът се лекува от лекари, не от интернет форуми

  • Онкологичните заболявания са втората най-честа причина за смърт в световен мащаб.
  • Все повече ракови заболявания могат да бъдат излекувани напълно, ако се диагностицират в ранен стадий
  • При продължителна суха или влажна кашлица, която не се влияе от антибиотично лечение, потърсете специалист

Д-р Христо Ценков е специалист по гръдна хирургия, мамолог и онколог с дългогодишна практика. Завършил е Медицинския университет в София през 1984 г. Работи за кратко като ординатор в Хирургично отделение в Районна болница гр. Попово.  През 1985 г. става част от екипа на УСБАЛ по онкология „Проф. Иван Черноземски“ – гр. София. Хирург е в отделението по Гръдна хирургия. Д-р Ценков има признати специалности по обща хирургия, онкология и гръдна хирургия. Специалист е по диагностика и лечение на туморни болести на гърдата, белия дроб и медиастинума. Д-р Христо Ценков има над 30 публикации в български и чуждестранни специализирани издания. Участвал е в национални и международни конгреси и симпозиуми с доклади и постери.

 – Д-р Ценков, Вие сте лекар с дългогодишна практика в лечението на онкологичните заболявания. Какви са вашите наблюдения, доколко разпространени са тези заболявания?

– Лекар съм с 40-годишен опит в областта на онкологията. Лекувал съм хиляди пациенти с рак на белия дроб и гърдата. Най-младият от тях нямаше 20 години, а най-възрастната ми пациентка беше на 92 години, когато я оперирах. Знам от личен опит и от всички съществуващи статистически данни по света, в това число и в България, че навреме открит, ракът до голяма степен е напълно лечим.

Онкологичните заболявания са втората най-честа причина за смърт в световен мащаб. През 2018 г. са регистрирани  9,6 милиона смъртни случаи в света при 18 милиона ново заболели. Въпреки това огромно число, по-голямо от населението на нашата страна, благодарение на постиженията на съвременната медицина все повече ракови заболявания могат да бъдат излекувани напълно, ако се диагностицират в ранен стадий.

– Какви са основните причини за възникване на онкологичните заболявания и как е организирано тяхното лечение?

Факторите за развитие на ракови болести са физични канцерогени (напр. радиация), химически канцерогени (тютюнопушене, тежки метали, замърсяване на водата и храните и др.), и биологични канцерогени (вируси, бактерии, паразити). При някои от видовете рак съществува и наследствена обремененост (най-вече доказан при рака на гърдата). Все още има много неизвестни около причините за заболяване, което затруднява и лечението.

Лечението на рак се осъществява от медицински специалисти в най-различни области – хирурзи, онколози-терапевти, лъчетерапевти. Най-важната част от успешното лечение е откриването на рака преди да има симптоми. А това се случва най-добре при редовна, сериозна профилактика. В много страни по света има задължителен скрининг за различни злокачествени заболявания, които съответно се откриват с различни видове изследвания. Методите за скрининг включват рентгенография, ехография, скенер, ПЕТ-скенер (позитронна емисионна томография), както и ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). Борбата с раковите заболявания е много трудна, продължителна и изисква мултидисциплинарен подход.

Според Националния раков регистър през 2020 г. ново диагностицираните онко пациенти в България са 36 451, а броят на смъртните случаи е 19 460. Ракът на белия дроб и гърдата са на първите 2 от 5 места на най-често срещаните видове рак в страната (наред с простатата, дебелото черво и маточната шийка).

– Може ли да дадете повече информация за разпространението на рака на белия дроб?

Най-често срещан при мъжете в България е ракът на белия дроб, въпреки че напоследък все повече са случаите и сред жени. От рак на белия дроб се разболяват ежегодно 4 400 души, от които средно 3 900 случаи, за съжаление, завършват със смърт. Петгодишната преживяемост – критерий за успешно лечение, у нас е 6,5% при 12,6% за Европа.

Рисковите фактори са тютюнопушене, вредни химически агенти, замърсяване на въздуха, добив и използване на азбест, никел, арсен, хром, бензиновите изпарения в големите градове и други. Много често изявата на карцинома се появява доста по-късно – например, при контакт с азбест свободният от заболяване период може да достигне до 20 години.

Симптомите, при които задължително трябва да потърсим специализирана медицинска консултация, са продължителна суха или влажна кашлица, която не се влияе от антибиотично лечение; кръв в храчките (включително жилки кръв); болки в гръдния кош; задух; отоци по меките тъкани на лицето, ръцете и шията; поява на лимфни възли в областта на шията; промяна до изчезване на гласа; затруднено преглъщане; главоболие; двойно виждане.

Диагностиката на рака на белия дроб се осъществява чрез рентгенография компютърна томография на гръден кош и коремни органи, ЯМР,  бронхоскопия и ПЕТ-скенер, както и цитологично и хистологично изследване след бронхоскопията. Лечението не само на белия дроб, но и на всички онкологични заболявания, се определя в зависимост от стадия на разпространение. Тези стадии са описани в международно приетата класификация TNM (тумори, лимфни възли, разсейки). При установяване на ранни стадии се прилага оперативно лечение, различни видове лъчетерапия по преценка на лекаря, както и лекарствено лечение (химио-, имуно- и таргетна терапия). Ракът на белия дроб се разделя на два големи под-вида: недребноклетъчен и дребноклетъчен, като последният е по-агресивен и подлежи най-вече на консервативно лечение (лъче- и химиотерапия).

– Доколко са оправдани страховете на жените от развитие на рак на гърдата?

Ежегодно рак на гърдата се открива при повече от 4 000 жени у нас. Този карцином засяга преди всичко жените, но всяка година в България 40-50 мъже също се разболяват. Рисковите фактори включват семейна обремененост (установява се чрез генетично изследване), ендокринни нарушения, лечение с хормонални препарати (противозачатъчни или с цел забременяване), йонизиращи лъчения, затлъстяване и др.

Ефективната профилактика включва палпаторен преглед от хирург (най-добре онколог) поне веднъж годишно; ехография един път годишно, а при фамилно обременените – два пъти; и мамография за жени над 40 години на 2 до 2,5 години, като при фамилно обремените мамография е нужно да се прави на 1,5 години. Поради достъпността на гърдите за преглед (включително и самопреглеждане), много лесно може да се открият така наречените бучки в гърдата или под мишницата, промени на кожата или изтичане на секрет от зърната (особено при изтичане на кървав секрет).

Лечението при рака на гърдата, за разлика от това на белия дроб, е в повечето случаи хирургично (дори и при жени с метастази в други органи). Прилага се също лъчетерапия и лекарствено лечение (химио-, хормоно- или имунотерапия, таргетно лечение).

Ракът на гърдата е еталон за лечимост – статистически е доказано, че 5-годишната преживяемост е над 80% при ранен стадий на диагностициране и лечение по законите на онкологията.

– В заключение, какво бихте посъветвали хората по тази тема?

– Като човек искрено си пожелавам ние, онколозите, да останем без работа, но като професионалист с дълъг изследователски и клиничен опит знам, че раковите заболявания са част от човешките ни тела. От друга страна, за да си спестим тревогите и тези на близките, за да живеем по-дълъг и качествен живот, е изключително важно да се повиши значително индивидуалната ни здравна култура, последователността на профилактичните ни прегледи и отговорността на лекарите към ранната диагностика и лечение на ракови заболявания.  И още нещо – ракът е болест, което се лекува от лекари, а не от интернет и онлайн форуми.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button