Ноу-хау

От Етрополе до Париж – вдъхновяващата история на Драгомир Драгомиров

Той учи в редица престижни университети, а днес прави докторантура за климатичните промени в авторитетен френски институт

 Образованието помага на младите хора да реализират своя потенциал и отваря врата към успеха, без значение дали си израснал в малко село или голям град.  Страстта към ученето отвежда етрополеца Драгомир Драгомиров в Париж. Историята му е като сюжет на филм, изпълнен с много емоции, перипетии и търсене на себе си.

След като завършва средното си образование, Драго, както всички го наричат, решава да продължи по стъпките на баба си – здравен работник, и записва да следва медицина в Медицински университет – Варна. Скоро обаче разбира, че истинското му призвание е другаде. Без да се колебае, той взема смело решение: сменя специалността и записва Геофизика в СУ „Св. Климент Охридски“.

„Образованието ми в Софийския университет беше насочено по-скоро към сеизмичната активност – обяснява Драго. – Изследвахме ледотресения на Южния полюс. Софийският университет има станция на Антарктида. Всяка година екипи пътуват до ледения континент, за да оставят сеизмични станции и да записват данни. Аз също много исках да отида, но за съжаление не съм имал тази възможност.“ 30-годишният етрополец допълва: „В България след като завършиш геофизика се занимаваш главно със сеизмология. И въпреки че имахме предмети като геомагнетизъм, геоелектричество и др., в крайна сметка учехме главно сеизмология. Преподавателите и всички учени в Софийския университет са главно сеизмолози, така че това би бил естественият път, който трябва да следвате, ако искате да останете в областта.“

Докато следва, Драго започва работа в Българската академия на науките (БАН). „При едно посещение в Академията научих за тяхната работа в областта на сеизмологията и геомагнетизма и те споделиха, че търсят хора, които да помагат на смени. Така започнах работа в БАН“, спомня си той.

Въпреки че Драго натрупва безценен опит в България, жаждата му за нови знания и по-широки хоризонти го отвеждат в Германия, където се дипломира с магистърска степен по геофизика в университет Лудвиг Максимилиан и Техническия университет в Мюнхен. Носталгията е  осезаема и той се връща в Етрополе винаги, когато има възможност, за да бъде със семейството и приятелите си, които го насърчават в сбъдването на мечтите му.

През февруари 2024 г. завършва магистърската си степен, като през последната година от следването си е асистент на професор Стюарт Гилдер в университета „Лудвиг Максимилиан“.

Страстта му към геофизиката става все по-силна и Драго взема смелото решение да защити докторска степен в Института по геофизика, Париж, основна висша образователна и изследователска институция, специализирана в науките за Земята, околната среда и планетологията. Институтът провежда изследвания на най-високо ниво.

„Изследването ми се фокусира върху льос – вид седиментна скала – и как магнитното поле на Земята се запазва в него. Това изследване е свързано с минали цикли на изменение на климата, особено с ледниковите периоди, които са се случвали приблизително на всеки 100 000 години, когато ледниците са покривали много голяма част от Европа и в някои случаи са стигали чак до България. Сухи, ветровити периоди позволяват частиците да се наслагват на определени места и моята цел е да проуча как тези магнитни записи са се променяли през годините. Има такива наслагвания във Франция, в Германия, в България включително. Трябва да спомена, че във Франция работят с доста професори от БАН и съответно и аз работя с тях“, разказва младежът.

Младият учен е впечатлен от опита си в Париж, особено от топлотата и дружелюбието на хората, както и от по-ниските разходи за живот в сравнение с България. Той обаче признава, че възможността му да учи в чужбина не би била възможна без подкрепата на баща му, който работи в Елаците-Мед.

Когато се връща назад към ранните си години, Драго споделя с умиление за времето си в СУ „Христо Ясенов“ в Етрополе, където неговата учителка Людмила Пешева запалва страстта му към математиката. „Тя беше невероятен учител, който ни даваше много задачи и ни обясняваше подробно материала. Благодарение на нея развих любовта си към математиката.“ Драго вярва, че математиката е начин на мислене. „Може да се приложи във всяка област – независимо дали сте в медицината, правото, физиката или управлявате собствен бизнес.“

Както във всяка страхотна история, в Париж Драго среща и любовта. Той мечтае да изгради успешна научна кариера във Франция, да създаде семейство и един ден да доведе любимата си в Етрополе, където да я запознае със сърдечните си и гостоприемни роднини.

Текст: СИБИЛА КУСЕВА

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button